er eerst mensen naar binnen mochten - dan even rust - en pas als zij weer helemaal beneden waren, mocht de volgende lichting er in." Het was ook in het Zakkendragershuisje dat Hans de Ruiter met een aantal vrienden concrete plannen smeedde om Schiedam aan te pakken, bijvoorbeeld door het overkluizen van de Lange Haven. Hans de Ruiter: "Dat Lange Havenplan was een waanzinnig idee, maar het zorgde er wel voor dat er weer over de binnenstad gepraat werd. Omdat we ook echt iets concreets wilden doen, hebben we begin jaren '70 met vijf man mouterij De Goudsbloem gekraakt." Het pand was van de gemeente en stond op de nominatie om gesloopt te worden. Omdat het een goed behouden en karakteristiek complex was, bleek het geen probleem om het als monument te laten erkennen. Vervolgens werd een netwerk van Schiedamse jongeren aangeboord om het pand op te knappen. Hans de Ruiter: "We waren met gemiddeld zo'n vijftig mensen aan het schoonmaken, bikken en repareren. Veel van hen kwamen ook in het Zakkendragershuisje, het was echt ons project. Jan Schaper stond er wel achter, maar hij deed niet actief aan de kraak mee." Om in het onderhoud van het pand te kunnen voorzien, startten de voormalige krakers in 1978 er een jongerencafé. De Goudsbloem werd beroemd en berucht in de stad. Jongeren waren blij dat er naast het net geopende Quibus nog een plek was om elkaar te ontmoeten, maar ouders zagen het somberder in. In De Goudsbloem mocht namelijk hasj gerookt worden. Rita Tobé: "Dat was het dan ook wel, want sterker spul mochten ze er niet gebruiken. We kregen veel jongeren uit Vlaardingen en ook relatief veel middelbare scholieren. Dat viel zelfs de leveranciers op. Die verbaasden zich erover dat wij als café meer cola dan bier inkochten. En Ttita Tobé en Hans de Ruiter, foto Cornelia Montfoort vooral heel veel thee." Na drie jaar hielden Rita en Hans het café voor gezien; ze verpachtten het heft zelf weer in handen en startten ze er restaurant De het. Toen in 1988 de laatste pachter ermee stopte, namen ze Mouterij. 209 Musis

Musis | 2008 | | pagina 209