Eindelijk weten we wat aan te vangen met die oude spullen Op 22 juli nam het Schiedamse college een principebesluit waarin is vastgelegd in welke richting een oplossing voor de historische collectie wordt gezocht. Henk Slechte was op 23 juni aanwezig bij een laatste rondetafelgesprek van alle betrokkenen en concludeert dat een definitieve stap is genomen. De historische collectie van het Stedelijk museum heeft geschiedenisminnend Schiedam al veel gesprekstof opgeleverd. Wat is precies die historische collectie? Wat moet het museum ermee? Moet het museum er eigenlijk iets mee? Wil het museum er wel iets mee? Is er geen andere plek te bedenken waar de geschiedenis van Schiedam aan het volk getoond kan worden? De discussie is al begonnen in de jaren zestig, en - met tussenpozen - doorgegaan tot heden. Musis heeft veertien jaargangen lang enthousiast meegedaan. Alles is in die jaren aan de orde geweest, waaronder de vraag wat 'de historische collectie' eigenlijk is. Voor velen was die ooit een verzameling voorwerpen die de geschiedenis van het Schiedamse jeneververleden lieten zien, want veel meer verleden had Schiedam niet. Volgens het museum zelf - nog maar een paar jaar geleden in de tentoonstelling Parels van Schiedam - was de historische collectie dat deel van het museumbezit, dat niet tot de moderne kunst gerekend kan worden. Voor des lezers duidelijkheid, het gaat natuurlijk gewoon over een collectie historische voorwerpen uit de geschiedenis van Schiedam, van Aleida en Liduina in de middeleeuwen tot en met de laatste scheepswerf, en eigenlijk tot en met gisteren. Henk Slechte Naar het antwoord op de vraag wat het museum aan moest met die 'oude spullen', zoals een wethouder van cultuur de collectie in 2005 kernachtig en respectvol omschreef, hebben de deskundigen zich al die jaren ook beziggehouden. Het museum zelf zag, via de pen van Berenschot, opbergen in een 'historisch pakhuis' als een goede oplossing, archivaris Laurens Priester kwam met de historiotheek als variant op de artotheek, en de Historische Vereniging zag het liefst een historisch museum, maar vond een of meer zalen in het verbouwde Stedelijk Museum een aanvaardbare troostprijs. Toen raadslid Marcel Houtkamp (D'66) - in de overtuiging dat daarvoor een meerderheid in de raad was - dat in 2005 voorstelde, strandde zijn motie op coalitiebelangen. Inmiddels is er een nieuw college met een wethouder die het probleem definitief, en vooral deugdelijk wil oplossen. Beleidsadviseur José Heskes schreef een notitie en geschiedenisminnend Schiedam mocht daar op 23 juni 2008 in een hoorzitting over praten en deed dat zo enthousiast, dat het college van B&W op 22 juli besloot de notitie in z'n geheel in een principebesluit over te nemen Musis 216

Musis | 2008 | | pagina 216