Voeg daarbij de restauratie en renovatie van het Stedelijk Museum en de herschepping ervan in een museum dat zich geheel richt op het tentoonstellen en verzamelen van hedendaagse Nederlandse kunst, alsmede de organisatie van de grote Lucebert-tentoonstelling, alsmede een twintigtal kleinere tot kleine tentoonstellingen in dezelfde periode en het beeld is compleet. Schiedam heeft een museum voor hedendaagse kunst dat zich nog nooit zo actief (heeft kunnen) profileren als vandaag de dag. Tot degene die in deze ontwikkeling een rol van grote betekenis heeft vervuld behoort de senior conservator hedendaagse kunst Ludo van Halem. Het feit dat Ludo Schiedam verruilt voor Amsterdam voor de functie van conservator Moderne Kunst in het Rijksmuseum onderstreept diens kwaliteit en inbreng in het Schiedamse tentoonstellingsbeleid. Dit eerbewijs is echter een schrale troost. Een rol van niet te onderschatten betekenis heeft ook cultuurwethouder Ton de Swart vervuld. Voor De Swart had het museum een absolute prioriteit, waarvoor hij alle bestuurlijke consequenties op zich nam. Weliswaar sloeg hij wel eens door, met name waar hij Schiedam een jaarlijkse toestroom van 120.000 bezoekers beloofde. Dit nam echter niet weg dat hij op geen enkele wijze toestond dat de discussies over de toekomst van het museum terecht kwamen in de poel van ambtelijk, bestuurlijk en politiek drijfzand. "Wanneer je als stad beschikt over een museum als het onze, dan moet je er ook iets mee willen", was zijn credo. En daarvan nam hij in geen enkele vergadering, geen enkel overleg een woord terug. De restauratie moest en zou er komen, het museum diende de vrijheid te worden gegund om zichzelf opnieuw als toonaangevend museum voor hedendaagse kunst te profileren. Het duo Wind/Van Halem verdiende voor hem alle krediet die nodig is om zich los te maken uit het keurslijf van het ambtelijk bedrijf. Diana Wind: "Het Museum en Schiedam hebben veel aan Ton de Swart als cultuurwethouder te danken. Je kunt als directeur veel willen, maar om iets te bereiken wordt ook aan 225 Musis Diana Wind, foto Jan van der Ploeg

Musis | 2008 | | pagina 225