MASS A UT 14. I Musis 238 UP »Y C*<M IN SCHIEDAM TC'.VH 13 en 14. Een compilatie van facetten uit - voor Schiedam karakteristieke - stadsgezichten en objecten. Uit te voeren als reliëf in keramiek, 300 x 115 cm. Bestemd voor de Bondsspaarbank Schiedam. Frits Henderickx, 1980. Beeldnummer 61362. Het werk hangt nu in Pand Wassenaar aan de Nieuwe Haven. Foto Jan van Kampenhout. Het reliëf heeft een ereplaats gekregen in de zaal van de voormalige branderij Wassenaar aan de Nieuwe Haven. Op enkele dagen per week is deze zaal in gebruik als restaurant de Kleine Visser. Op andere dagen huizen de beide Schiedamse Rotaryclubs in deze ruimte en komt wekelijks Sociëteit De Vrijheid 1945 bijeen. Ooit sierde het metersgrote plastiek de vergaderzaal van de Spaarbank Anno 1920, de latere Bondsspaarbank. In dit grote werk heeft Frits Hendrickx zijn beleving van Schiedam en zijn kennis van de stadsgeschiedenis tot uitdrukking gebracht. Zijn liefde voor de archeologie - overgegaan op zijn neef de kunstenaar Sjef Henderickx - geeft hij gestalte in de potscherven rechts onderin de plastiek. Daaromheen rangschikte hij historische thema's en gebouwen die hij een bijzondere betekenis toedichtte, zoals onder andere de visbank links boven. Na de opheffing van de bank werd het werk in bewaring gegeven van de gemeente, waar cultuurwethouder Luub Hafkamp een goede bestemming zag in het - met goedkeuring van de kunstenaar - wegschenken aan de innig met Schiedam verbonden sociëteit. Deze waakt momenteel over het kunstwerk, waarvan - omdat Wassenaar als restaurant toegankelijk is voor het publiek - alle bezoekers kennis kunnen nemen. /AUTOSCHADE

Musis | 2008 | | pagina 238