Met oranje poedels en neerstortende zeppelins de toekomst tegemoet Niet alleen een veelzijdig, maar ook een duidelijk tentoonstellingsbeleid is voor een geprivatiseerde toekomst van het Stedelijk Museum Schiedam van belang. Het museum is er klaar voor concludeert Froukje Holtrop op basis van de tentoonstellingen van de afgelopen twee jaar en plannen voor morgen. Of het nou een oranje poedel op zijn achterste benen is in een video van Cristina Lucas, of een Afrikaans beeld uit de collectie van Otto Schaap, een neerstortende zeppelin met houtskool getekend door Raquel Maulwurf, een getekend mannetje op een spijker in de muur van Claire Harvey of een vrouwtje dat de wc-bril omlaag doet van Tomas Schats, het is allemaal tegelijkertijd te zien in het Stedelijk Museum Schiedam. De programmering van het museum is veelzijdig, dat was al te zien bij de heropening zo'n twee jaar geleden en dat heeft het weten te behouden. En dat is maar goed ook, want nu het museum zelfstandig verder gaat, is het meer dan ooit van belang een groot aantal bezoekers binnen te halen. Niet alleen een veelzijdig, maar ook een duidelijk tentoonstellingsbeleid is daarbij van belang. Wat voor een beeld hebben we van het museum de afgelopen twee jaar gekregen? De heropening van het museum in het monumentale pand aan de Hoogstraat vond plaats met maar liefst drie tentoonstellingen: Picasso, Klee en Miro, toonde werk van de klassiek moderne meesters, Maria's Maria's waren de gekleurde sculpturen die de hedendaagse midcareer kunstenares Maria Roosen uit haar oeuvre koos en Tomas Schats, tekeningen en animaties liet de fijne zwarte lijnen op wit papier zien van de jonge tekenaar, die ook de bewegwijzering van het museum maakte. Een goede, veelbelovende start, van alle markten thuis en voor elk wat wils. In de rij van klassiek moderne schilders (waarbij voor het gemak de CoBrA-beweging ook wordt gerekend) volgde de Froukje Holtrop tentoonstelling in 2007 van schilder, dichter en fotograaf Lucebert en van tekenaar en schilder Otto Egbers. Dit najaar viert het museum dat de CoBrA-beweging 60 jaar geleden in het leven werd geroepen en ziet daarbij kans om één van de ankers in de collectie weer te tonen. Overigens is de CoBrA- collectie nu te zien in Baskenland, op uitnodiging van de bank Caixanova. Maar ook een lang onderbelicht gedeelte van de collectie is nu in Schiedam te zien in de tentoonstelling Tegenbeeld. Het zijn sculpturen uit de jaren 1950 en 1960 en tekeningen vanaf de 19e eeuw. De verhuizingen van het museum en de legaten van Cees van der Geer en de Altena Boswinkel collectie waren hiertoe de aanzet. De legaten zorgden er eveneens voor dat het museum tekeningen aankocht en zelfs een tentoonstelling wijdde aan de hedendaagse tekenkunst Het Verloren Paradijs. Het tentoonstellen van gevestigde Nederlandse kunstenaars zoals Maria's Maria's zette het museum voort met het werk van Fransje Killaars in de huidige tentoonstelling Figures. Killaars verwierf de afgelopen jaren faam met haar bontgekleurde wandkleden en beddenspreien. Musis 240 t

Musis | 2008 | | pagina 240