Ze maakte veel werk in opdracht, waaronder het Paleis van Justitie in Den Haag. In de Verenigde Staten en in Japan, en in haar eigen galerie De Expeditie, bracht men haar werk in solotentoonstellingen, maar in Nederland was dat de afgelopen jaren voornamelijk in groepsverband. In de huidige tentoonstelling in het Stedelijk Museum Schiedam is behalve de bontgekleurde beddenspreien en wandkleden ook nieuw werk te zien. Haar dekens drapeerde ze over paspoppen die daarmee de associatie oproepen van gesluierde vrouwen. De gekleurde stoffen van Killaars bepalen de identiteit, niet het gezicht van de pop. In ander werk roepen paspoppen met camouflagestof eveneens associaties op, maar dan van militairen. De achterliggende gedachte dat kleuren en stoffen fungeren als betekenisdragers, zij het universeel of door de cultuur bepaald, loopt als een rode draad door haar werk. Zelfs in de twintig poppen die alleen witte kleren dragen, van eenvoudige lapjes tot chique kleren, van kant of van katoen, elk draagt zijn betekenis of associatie. Terugkerend in het museum zijn de Unisono tentoonstellingen, waar het werk van jonge talentvolle kunstenaars getoond wordt, die bijvoorbeeld net van de Rijksacademie van Beeldende Kunsten zijn afgestudeerd. Nederlandse kunstenaars, zoals Marjan Laaper, maar ook uit het buitenland zoals Sanchez Castillo vorig jaar en op dit moment van de Spaanse Raquel Maulwurf, de Engelse Claire Harvey en de Spaanse Cristina Lucas. Het zijn verrassende tentoonstellingen, die de trends opvangen van wat er gaande is in de wereld van jonge opkomende kunstenaars die nog niet zijn doorgedrongen in het museumcircuit. Claire Harvey (Londen, 1976), die vorig jaar de prestigieuze Prix de Rome won, tekende op de Rijksacademie op van die gele Postit- velletjes. En ook nu tekent ze op ongebruikelijke dragers, zoals het mannetje op de muur boven een echte spijker, maar ook op glazen plaatjes in het zand, of in een ingewikkelde constructie slechts gereflecteerd te zien in een spiegeltje. Haar tekeningen lijken meer gericht op het vluchtige, tijdelijke, dan op behoud voor de eeuwigheid. En dat is wel zo sympathiek. En niet alleen in materiaalkeuze, maar ook de handelingen van haar personages zijn dromend en verstrooid, zoals het meisje met de koptelefoon en de man voor de etalage. Cristina Lucas. You can walk too, video 9 minuten (still), 2006 Courtesy Galena Juana de Aizpuru, Madrid 241 Musis

Musis | 2008 | | pagina 241