De kunst is verdwenen uit de Westmolenstraat Inmiddels is de verhuizing van kunstenaars uit de voormalige Mariaschool aan de Westmolenstraat in Schiedam in volle gang. Vijfendertig jaar lang was hier een collectief gevestigd van kunstenaars van nationale en zelsf internationale betekenis. Maar aan alles komt een eind. Ook aan de geste om leegstaande schoollokalen aan de kunst ter beschikking te stellen. Tekst en Foto's: Jan van Kampenhout Ooit stonden aan de Westmolenstraat twee door de zusters Dominicanessen geleide scholen; de Mariaschool op nummer 20 en de St.Catharinaschool op nummer 25. De laatste is gesloten in 1983 en in 2002 gesloopt. Beide zijn gebruikt geweest als atelierruimte voor kunstenaars, nummer 25 meer dan dertig jaar lang. De gemeente Schiedam had echter al lang plannen met de school als onderdeel van een groter woningbouwproject. In de Stadstimmerwerf, Pand Paulus, het woonhuis aan de Korte Haven, v/h gemeentearchief en voornoemde school komen appartementen. Dat klinkt als goed nieuws voor de panden aan de Korte Haven die leegstaan, en zou ook het aangezicht van de kale Westmolenstraat kunnen veranderen. Slecht nieuws echter voor de kunstenaars die al lange tijd hun ateliers in de voormalige school hebben. De Westmolenstraat en de Elzensteeg zijn stille straten in Schiedam geworden. Vanuit de Korte Haven of de Westvest verleiden slechts enkele woonhuizen en de restauratiewerkplaats om een kortere route naar de Lange Haven te lopen. Het stadsbeeld ter plaatse bestaat uit braakliggende terreinen met scheve hekken, onkruid en het licht oplopend terrein dat uitkijkt op de achterkanten van huizen aan de Lange Haven, de kerk van de Nederlandse Protestantenbond en molen De Walvisch. Op dit braakliggende terrein zullen nog eens vijfenvijftig stadswoningen worden gebouwd. De voormalige lokalen bleken in 1974 - toen de gemeente voor het eerst besloot leegstaande scholen tijdelijk af te staan aan beeldende kunstenaars - uitermate geschikt als ateliers; hoge plafonds, ruimte en veel lichtinval. Alleen de zolder van illustrator en vormgever Harr Wiegman is wat donker, maar dit wordt ruimschoots gecompenseerd door een grotere lengte. Er staan verschillende tafels, dozen met werk en er is zelfs een keukentje. De werkruimte van zijn etagegenoot Daan van Golden is zo licht als dat van Wiegman donker is. Het atelier van de schilder lijkt nog het meest op een zondagse kamer; een lichte kale ruimte uitgezonderd twee fauteuils, een tafel en een enorm doek met een rood figuur. Albert Verkade kiest er - met Daan van Golden - voor om niet te worden gefotografeerd. Verkade treft al voorbereidingen voor de verhuizing en vindt de ruimte niet langer representatief. Hij had vierendertig jaar een dubbel lokaal in de Westmolenstraat. De tussenmuur die de ruimtes scheidt heeft nog de hoge ruiten die je herkent van oude klassenfoto's. In plaats van kortgeknipte jongens en meisjes met rokken staan er echter nu marmeren en stalen beelden. Een kano, als een op de Papoea's geïnspireerd voorouderbeeld hangt op ooghoogte en is bijna zo lang dat hij de ruimte van muur tot muur overspant. In plaats van voorouderbeelden zijn er echter blokken in de vorm van pijlen aan boord: een regelmatig terugkerend thema in Verkade's oeuvre. Het lokaal van zijn buurman Sjef Henderickx is aanzienlijk voller. Op een lange werktafel, in de kozijnen, in kasten en dozen liggen scherven, stukken keramiek, bustes, vazen en zaken die ooit nog van pas kunnen komen. Uit deze brokstukken kan weer iets nieuws ontstaan, zoals Henderickx nu bezig is om uit brokstukken van in de Beeldenstorm gesneuvelde altaren een nieuw monument te maken dat eenmaal gereed een plaats gaat krijgen in de Grote Kerk. Henderickx verloochent ook in deze grote sculptuur zijn afkomst en opvattingen niet. In het monument voor de Grote Kerk mengt hij onvervalste religiositeit met zijn passie voor archeologie, nooit bang om de hem fascinerende thema's uit geschiedenis, literatuur en archeologie in zijn werk tot uitgangspunt te nemen. Musis 244

Musis | 2008 | | pagina 244