Zweet en jenever Met de tentoonstelling Zweet en jenever schetst het Schiedamse Jenevermuseum tussen 12 september en 7 december 2008 een beeld van het leven rondom en in de branderijen en distilleerderijen vanaf circa 1890 tot ongeveer 1960. Het thema van Open Monumentendag 2008 is 'Sporen' en terecht vraagt het Jenevermuseum aandacht voor de Sporen die de gewone werkman uit de meest roemruchte periode in de geschiedenis van Schiedam heeft nagelaten. Zakkendragers omstreeks 1890. Collectie Gemeentearchief Schiedam Het is veelzeggend dat tussen de vele honderden - uit het Gemeentearchief of particuliere verzamelingen - bekende foto's die betrekking hebben op de Schiedamse gedistilleerdindustrie, zich slechts een handvol afdrukken bevindt, dat ons een blik gunt in de branderij. En wat we te zien krijgen is weinig opwekkend. A. de Koning, directeur van de gelijknamige branderij, later opgegaan in de combinatie Bols De Koning, heeft ooit de moeite genomen om van de werkzaamheden in diens mouterij en branderij een fotografisch verslag te laten maken. De foto's, onderdeel van de collectie van Lucas Bols B.V., laten de knechts echter op hun voordeligst zien, keurig gekapt en met schone kleding en een fris voorschoot, waar gewenst. De werkelijkheid - zeker aan het begin van de twintigste eeuw - was anders. Het werk was eentonig, zwaar en zeker niet van gevaar ontbloot. De werkdag - als al van een dag kon worden gesproken in de branderijen waarin het daglicht nauwelijks binnendrong - begon voor de brandersknechts om ongeveer twee uur nachts met het opstoken van de ketels, het warmen van het water voor het beslag, het scheppen van de natte gist en het laden van de ketels. Op zichzelf waren de werkzaamheden niet bijzonder ingewikkeld en vroegen niet meer aandacht dan het bewaken van het proces. Zwaar was het werk door de Musis 258

Musis | 2008 | | pagina 258