Collectie de Reuver/Jenevermuseum Bedenkt men daarbij, dat er geen schafttijd mag afgetrokken worden zoals in andere vakken, dan zal het met ons eens zijn dat het tijd word in deze erbarmelijke, ten hemel schreiende toestanden verandering aan te brengen. De Moker, 22-06-1901 over arbeidstijden van 02.00 - 21.30 uur de gist, Collectie de Reuver/ Jenevermuseum De stem van Henri Hartog klinkt nog door in het in 1910 verschenen pamflet van de socialist en latere wethouder Piet de Bruin die het zwartst denkbare beeld schetst van het Schiedam van zijn dagen. Ook Ferdinand Bordewijk en de christen-socialist Daan van der Zee dragen bij tot dit beeld, hoewel Van der Zee zich vooral baseert op verhalen die hem als journalist bereikten en Bordewijks verbazing zich vooral richtte op het stadsbeeld waaruit de brandersknechts al wel verdwenen waren, maar de herinnering voortleefde. Bronnen die meer inzicht verschaffen zijn summier. De verhoren van de Parlementaire enquête naar de toestand in fabrieken en werkplaatsen (1886-1887) geven enig inzicht in de verhoudingen. 'Hoe is de toestand van fabrieken en werkplaatsen met het oog op veiligheid, gezondheid en het welzijn der werklieden' was de kernvraag die de commissieleden aan directeuren, bazen en werklui stelden. De verhoren brachten elders in het land vele misstanden aan het licht. De in Schiedam gegeven antwoorden doen echter vermoeden dat een kennelijke angst voor represailles de knechts ervan weerhield het hele deksel van het grondvat te tillen. Twee, nog maar gedeeltelijk onderzochte bronnen lijken voor onze feitelijke kennis van het leven van de brandersknechts van grote betekenis. Een ervan wordt gevormd 261 Musis Onbekende Stoombranderij. Boven het interieur, onder het gieten van vers beslag, door de spiraal loopt stoom om het beslag te verwarmen, Collectie Gemeentearchief

Musis | 2008 | | pagina 261