Sporen langs Schiedam, Vlaardingen en Maassluis Op 3 augustus was Tom Holkenborg, wereldberoemd als musician, programmer and remixer Junkie XL, Zomergast bij de VPRO. Halverwege de avond raakte hij zeer geëmotioneerd toen hij vertelde over de laatste dagen van zijn moeder en zijn zus in een hospice in het oosten van het land. Vol lof sprak hij over het feit dat in een hospice, ook wel bijna-thuis-huis genoemd, ernstig zieke patiënten hun laatste levensdagen kunnen doorbrengen, omringd door de onbaatzuchtige hulp van vele vrijwilligers. Tom bracht ook de laatste nachten van zijn moeder en zus samen met hen in het hospice door en bewaart goede herinneringen aan die innig doorgebrachte periode. Om ook bewoners van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis in de nabije toekomst op een goede wijze afscheid te kunnen laten nemen van hun naasten, wordt nu een literaire CD met een boek uitgebracht waarvan de opbrengst ten goede komt aan de bouw van het Hospice Nieuwe Waterweg Noord. In Nederland zijn er al meer dan zeventig kleinschalige hospices met maximaal vijf bedden voor terminaal zieken. Maar in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis bestaat zo'n hospice nog steeds niet. Voor de nieuwbouw van het Hospice Nieuwe Waterweg Noord is circa 2 miljoen euro nodig. Met de gemeenten en tal van fondsen lopen al gesprekken. En onder meer Lions- en Rotary-clubs hebben middels acties duizenden euro's bijeen gebracht. Janet van Huisstede Nu hebben ook dichters en schrijvers uit de drie steden hun werk en tijd geheel beschikbaar gesteld voor het hospice. Ze vulden - soms weemoedig, dan weer vol humor - een prachtig boek en spraken samen een rijk geschakeerde CD in met hun werk over de drie steden. Een uniek werk, want nooit eerder werd op deze wijze een beeld geschetst van de Waterwegsteden en de dichters en schrijvers die daar woonden en nog steeds leven. Dankzij een genereuze medewerking van het Fonds Schiedam Vlaardingen e.o. gaat de verkoopprijs van 15 euro per boek/CD geheel naar het hospice. De bijzondere literaire actie kan in totaal maar liefst 25.000 euro voor Musis 278

Musis | 2008 | | pagina 278