'Onbekende' Vlaardi verdienen meer aan In Vlaardingen is het iedere zondag monumentendag. Gewoon een kwestie van vroeg opstaan en de straat op gaan als de stad nog op één oor ligt. Na zonsopgang kun je op de dag des Heeren urenlang wandelen door stegen en straatjes waar je anders nooit komt, zonder dat je aandacht wordt afgeleid door verkeer of ander rumoer. Je kunt je ogen ongehinderd langs het erfgoed laten dwalen. Want hoeveel gaten de vernieuwingsdrang ook in het stadsbeeld heeft geslagen, de Vlaardingse binnenstad telt nog steeds een behoorlijk aantal panden en plekken met een verleden dat verder dan een paar decennia teruggaat in de tijd. Tijdens zo'n wandeling kan worden vastgesteld dat lang niet alle historische bouw in de voormalige vissersstad in topconditie verkeert. Hoewel het gemeentebestuur ontegenzeglijk meer aandacht krijgt voor het erfgoed, lijkt een doortastend monumentenbeleid nog ver weg. De tegenstellingen zijn groot. Sommige panden worden met veel zorg onderhouden, andere zijn hard op weg te vervallen tot beklagenswaardige krothuizen, met het zogenaamde Leski- pand op de Hoogstraat - in het hart van de stad - als absoluut dieptepunt. Uitgerekend deze bouwval is in handen van de gemeente Vlaardingen, maar er zijn ook talloze vervallen bouwhistorisch interessante panden in particulier bezit. "We hebben nog heel wat te repareren," stelt Wout den Breems, voorzitter van de Historische Vereniging Vlaardingen, vast. Het klinkt als een verzuchting, maar Den Breems bedoelt het tegendeel. "Nadat we jarenlang zijn genegeerd, hebben we nu het tij mee. Er is nu een goed overleg en we worden bij steeds meer stadse zaken betrokken. Daar willen we optimaal van profiteren." De HVV heeft een stevige reputatie als luis in de pels van sloop-aholics. De vereniging werd opgericht toen in Vlaardingen onder de voortvarende leiding van wethouder Teun de Bruijn in de jaren zestig van de vorige eeuw het ene kenmerkende stadsgezicht na het andere met de grond gelijk werd gemaakt en als gevolg van het streven de armoede voorgoed uit te bannen en stad de moderne tijd binnen te loodsen, al het karakteristieke voorgoed dreigde te verdwijnen. Tot op de dag van vandaag verzet de vereniging zich tegen rigoureuze ingrepen in de historische bebouwing. Peter de Lange Hoogstraat Vlaardingen, foto Cornelia Montfoort In het recente verleden ging de HW met zijn gedreven erfgoedwachters Jeroen ter Brugge en Bert van Bommel procedures aan tot aan desnoods de hoogste instanties. Dat is nu niet primair de lijn van het huidige bestuur, zegt Den Breems (61). "Wij geloven in overleg." Hoe moeizaam de gesprekken soms ook verlopen, aan de andere zijde van de tafel is toch duidelijk een omslag te merken. "Wij hebben er altijd op gehamerd dat het historisch bezit er goed moet uitzien. Ook de gemeente begint nu te beseffen dat als je een aantrekkelijke stad wilt zijn en nieuwe inwoners wilt binnenhalen, je je historie met zichtbaar respect moet behandelen." De globalisering speelt de HVV in de kaart, die heeft op veel plaatsen een zoektocht naar het eigene op gang gebracht. "Dat willen wij uitnutten. Daarom zitten we er bovenop." Den Breems wil de opbloeiende samenwerking met de gemeente niet in de waagschaal stellen door zich al te kritisch uit te laten. Daarom probeert hij, op een warme zomeravond slenterend langs oude pandjes en daar commentaar op leverend, de kerk in het midden te houden. Bij de recente afbraak van 'juweeltjes' als de Ambachtsschool aan de Deltaweg en de voormalige huishoudschool aan de Van Hogendorplaan staat hij liever niet meer stil. Daar is toch niks meer aan te doen. Liever wijst hij op de in voorbereiding zijnde restauratie van Het Oude Thuis aan de Oosthavenkade. Jarenlang heeft de vereniging daar maatregelen geëist en nu zit er eindelijk schot in. De firma Mol uit Vlaardingen heeft het verveloze maar beeldbepalende pand gekocht van de gemeente en gaat er naar tekeningen van architect Wijnand Houdijk woningen en kantoren in vestigen. Met inachtneming van de monumentale waarden. "Het wordt een pareltje," voorspelt Den Breems. Musis 282 v V 'i i. - V:'>

Musis | 2008 | | pagina 282