Hier hebben gemeente en een particulier gezamenlijk de verantwoordelijkheid genomen om het aanzien van de stad op te krikken door een stukje van het verleden zijn oude glans terug te geven. Dat zou veel vaker moeten gebeuren, meent de HW. Waarom neemt niemand het initiatief om verschillende pakhuizen die aan de Koningin Wilhelminahaven staan weg te rotten, eens netjes op te knappen? Dat gebeurt enkel niet omdat er geen geld voor is, meent Den Breems. Maar als het wonen in dit gebied wordt toegestaan, leveren de gebouwen meer op dan als gerestaureerd bedrijfspand. Als het aan de historische vereniging lag, werd respect voor de historie een zwaarwegend aspect bij het verlenen van sloop- en bouwvergunningen. De verkoop onlangs van een drietal kerken aan één en dezelfde projectontwikkelaar (Bouhuisen uit Naaldwijk) baart de vereniging grote zorgen, want zoals het er nu naar uitziet gaan die godshuizen straks plat voor woningbouw, zonder dat ook maar is onderzocht of die woningen wellicht ook in het gebouw ondergebracht hadden kunnen worden. "De wethouder mag dan zeggen: ga eerst maar eens kijken of zoiets mogelijk is, projectontwikkelaars zijn daar niet zo vlot mee. Uitgangspunt moet de vraag zijn: welke andere mogelijkheden zijn er behalve sloop. Slopen is de weg van de minste weerstand. Als dat de leidraad wordt, staat ons nog wat te wachten." Blijkt uiteindelijk dat sloop werkelijk de enige optie is, dan moet worden onderzocht of karakteristieke elementen uit een pand opgeslagen kunnen worden, om later op een andere plaats te worden hergebruikt, zoals bijvoorbeeld is gebeurd met het kunstwerk op de gevel van het afgebroken gebouw van het energiebedrijf aan de Hoflaan. Dat kunstwerk hangt nu boven de ingang van het Groen van Prinsterercollege. Den Breems benadrukt dat het niet uit zijn eigen godsdienstige overtuiging is dat hij zich zo na betrokken voelt bij het lot van de Vlaardingse kerken. "Zo'n gebouw hoort bij een wijk, net als de scholen en de winkels er bij horen." Ook al gaan er tegenwoordig niet veel mensen meer naar de kerk, er zijn wel heel veel Vlaardingers die herinneringen hebben aan die gebouwen. Vetteoordskade, Vlaardingen, foto Cornelia Montfoort Omdat zij of hun ouders er getrouwd zijn, omdat er kinderen zijn gedoopt, omdat er een uitvaartdienst is gehouden voor een familielid. "Als je dat zomaar weghaalt, zijn er een heleboel mensen die even moeten slikken." En ging het nu om één of twee kerken, dan kon je nog zeggen: jammer, maar er blijven genoeg andere over. Maar er is sprake van een ware kaalslag. Na de Ichthuskerk, de Emmaüskerk en de Vredeskerk die nu op de nominatie staan om plaats te maken voor woningen, komen straks onherroepelijk andere kerken aan de beurt. De krimpende remonstrantse gemeente gaat voortaan kerken in een kleinere zaal (de RK-kapel aan de Van Hogendorplaan). Eén keer raden wat er met het gebouw van de remonstranten aan de Hoflaan gebeurt. Een projectontwikkelaar heeft het gekocht en de bouwtekeningen voor alweer een blok woningen liggen al klaar. Een zelfde scenario valt te voorspellen voor de Willibrorduskerk in de Westwijk. Opgeteld bij de kerken die in het recente verleden al werden gesloopt, zijn er straks op de Grote Kerk na nauwelijks nog gebouwen te vinden die getuigen van de godsvrucht waar Vlaardingen en zijn vissersbevolking ooit om bekend stonden. Als in het oog springende objecten als kerken al zo gemakkelijk sneuvelen, hoe zal het dan de minder bekende monumenten in de stad vergaan? Want het is een misverstand dat Vlaardingen aan historie niets anders te bieden heeft dan de Grote Kerk en een handjevol panden aan weerszijden van de haven, zoals het Hollandiagebouw en de Visbank. Den Breems: "Vlaardingen heeft een heleboel waardevols. Veel meer dan de meeste inwoners weten. Zelfs veel Vlaardingers van mijn generatie zijn daar niet van op de hoogte. Dat komt omdat ons historische bezit erg is versnipperd. En omdat het vaak niet meer als zodanig herkenbaar is. Er zou meer eenheid in gebracht moeten worden." Waarom weten zo weinig Vlaardingers dat de stad zo veel meer in huis heeft dan het risje monumenten langs de route van Open Monumentendag? Volgens deze route bevinden de bezienswaardigheden zich vrijwel allemaal direct aan de waterkant.

Musis | 2008 | | pagina 283