de buurtbewoners geen voorbijganger een voet zet, staan, zichtbaar voor iedereen die de moeite neemt er een meer dan oppervlakkige blik op te werpen, indrukwekkende huisjes en pakhuisjes die soms teruggaan tot de zestiende eeuw. Ze zien er niet allemaal spie en span uit; sommige zijn zelfs schromelijk verwaarloosd. Zo valt er op de voorgevel van het hoekpand Rijkestraat/Lijnstraat, dat uit 1599 zou stammen, niets aan te merken. Het ziet er als de meeste geveltjes in de Rijkestraat appetijtelijk uit. Maar de zijgevel is zwart uitgeslagen. Den Breems: "Laat de eigenaar dat nou eens schoonmakenl Dan krijgt zo'n straatje meteen een aantrekkelijker gezicht." Een ander oud pand in hetzelfde straatje heeft grimmige stalen rolluiken voor de deuren. Den Breems schudt spijtig het hoofd. "Begrijpelijk, maar natuurlijk niet erg bevorderlijk voor de beleving van het stadsschoon." In de Rijkestraat wordt gewezen op een ongewoon bouwsel: een vertrek dat half uit de gevel steekt. "Weet je dat dat het enige pothuisje van Vlaardingen is? Zulke huisjes dienden voor het opbergen van potten en pannen. Het kookgerei werd erin ondergebracht om ruimte in de keuken uit te sparen." Of de benaming 'pothuis' hiermee inderdaad samenhangt is nog lang niet zo zeker. Pot(deksel) is eveneens een waarschijnlijkheid. Karakteristiek aan pothuizen is het afsluiten met luiken (deksels). In veel pothuizen - met name in Amsterdam wordt in het pothuis nering bedreven. In een zijsteeg van het monumentale straatje ontwaart hij een paar met grauwe platen afgedichte vensters en deuren. "Ontsierend toch? Als je in een historisch pand woont, zorg dan ook dat het er historisch uitziet!" Dan de Landstraat. Niets dan lof heeft de HVV-voorzitter voor de eigenaren van het gedeelte tussen Rijkestraat en Daijer. Alle huisjes zijn zorgvuldig gerestaureerd. Maar alle inspanning wordt teniet gedaan door de overzijde van de straat: een kale vlakte die dienst doet als parkeerruimte voor de bewoners van lelijke woonblokken uit de jaren tachtig. "Bebouw dat parkeerterrein en maak er weer een echte straat van, met architectuur die een klein beetje aan de oude stijl refereert." Het achterste gedeelte van de Landstraat oogt al even slordig. Dat wordt verknoeid door het kunstenaarscomplex Het Kameel, dat geen enkele poging doet aansluiting te vinden bij de historische omgeving. Gelukkig bevindt de vloedsteen, die in de muur was ingemetseld, zich sedert drie jaar in de collectie van het Visserijmuseum. "Een beetje meer moeite van gemeentewege, ontwikkelaars en particulieren en de historie komt weer tot leven", zegt Den Breems. Waarom niet het gapende gat in de Smalle Havenstraat bebouwd met het prachtige pand dat er ooit stond? Alle tekeningen zijn er nog. Waarom niet eens gepraat met de eigenaar van het fraaie oude pakhuis op nummer 23, dat zomaar staat te verkrotten? En waarom gebeurt er niets met het mooie Jugendstilpand in de Brede Havenstraat, tussen Bristol en het Griekse restaurant? De lelijke witte platen waarmee het is afgetimmerd vormen een regelrechte schandvlek in het hart van de oude stad. De zon begint te zakken, de wandeling loopt ten einde. We hebben niet meer dan een paar straten bekeken. "Ik kan nog veel meer laten zien," zegt Den Breems. "Maar dit geeft een goede indruk. Vlaardingen heeft meer dan genoeg stadsschoon. Alleen is de eenheid zoek. Laten we de komende Als het aan de historische vereniging lag, werd respect voor de historie een zwaarwegend aspect bij het verlenen van sloop- en bouvergunningen. Portiek Brede Havensteeg Vlaardingen, foto Cornelia Montfoort Maar op een paar passen achter het havenfront liggen minstens zoveel schatten. De onbekendheid daarmee, zegt Den Breems, heeft simpelweg te maken met het feit dat mensen gewend zijn hun waarnemingen te doen vanaf ooghoogte. Ze hebben niet de gewoonte het hoofd in de nek te leggen en gevels tot bovenaan toe te inspecteren. En op ooghoogte zijn historische panden dikwijls onherkenbaar gemaakt door lichtbakken, moderne gevelpuien en reclameboodschappen die de aandacht afleiden. Een goed voorbeeld is het pand van de voormalige boekhandel Aart Pontier (nu grillroom Cairo) schuin tegenover de Visbank. Zou je alle opsmuk eraf pellen, dan bleef er een gaaf oud geveltje over. Langs de Westhavenkade staan verschillende andere door reclame en opzichtige kleuren verf mismaakte pandjes van meer dan modaal aanzien. Nog een reden waarom een flink deel van het historisch bezit aan het oog onttrokken blijft: het bevindt zich op plekken buiten de gebaande paden. Ga maar eens een kijkje nemen in de stegen direct achter de Westhavenkade, zoals de Zalmsteeg, de Wijnstraat, de Vleersteeg, de Lijnstraat, de Landstraat en de Smalle Havenstraat. Op sommige plekken, waar behalve 285 Musis

Musis | 2008 | | pagina 285