Stedelijk Museum-directeur Diana Wind heeft vervolgens bij herhaling doen blijken met dit historisch gerei niet uit de voeten te kunnen, terwijl Jenevermuseum-directeur Guido Beauchez bij gelegenheid wel het één en ander uit deze historische servieskast wil plukken zo dit hem uitkomt in een door het Jenevermuseum te organiseren tentoonstelling. Het zijn uitspraken en opvattingen waaruit zou kunnen worden afgeleid dat de hiervoor verantwoordelijken nu niet de eersten moeten zijn die straks de plannen gaan ontwerpen voor de historische collectie. De feitelijke splitsing van de collectie van het Stedelijk Museum in de historische collectie en de collectie hedendaagse kunst vond in feite reeds plaats in 1940. Dit gebeurde dertien jaar nadat C.H. Schwagermann als sleutelbewaarder van het historisch museumpje in de St. Jorisdoele werd benoemd. Tot aan de verhuizing naar het voormalige Sint Jacobs Gasthuis in 1940 bleef dit museum het karakter van oudheidskamer behouden. Museumvriend van het eerste uur L.W. Schmidt, schreef hierover in het blad 'De Schiedamse Gemeenschap' in april 1955; 'Toen de heer Schwagermann Sr. een kwart eeuw geleden tot custos werd benoemd van de destijds aan het Doeleplein gevestigde verzameling, vond hij daar een op zichzelf wel interessante hoeveelheid historische voorwerpen als wapens en uniformen, enig koper, tin en aardewerk, maar nagenoeg geen schilderijen. Dit bezit was jarenlang trouw beheerd onder het plichtmatig toezicht van enkele vriendelijke en waardige commissieleden, wier kennis van de kunsthistorie in het algemeen en van de beeldende kunst in het bijzonder niet al te sterk gefundeerd was en wier initiatief al even beperkt was als de verzameling zelf, misschien wel, omdat het ter beschikking gestelde budget onvoldoende was om daarmede aanwinsten van enige kwaliteit te financieren. Van een planmatig beheer kon dan ook onder dergelijke omstandigheden geen sprake zijn, het opbouwen van een verzameling was eenvoudig een illusie. Het kan nauwelijks verwondering wekken, dat ook de belang stelling van de zijde van de bevolking uitermate gering was; er gingen dagen voorbij waarop geen bezoeker zich vertoonde. 297 Musis Burgemeester F.L.J, van Haaren, met echtgenote bij de opening van het Stedelijk Museum in 1940, beeld nr. 04334 collectie Gemeentearchief Schiedam

Musis | 2008 | | pagina 297