Blijft die het museum in de toekomst wel ondersteunen als er groots op de gevel 'Historisch Museum Schiedam' staat? Redelijke vragen, die de beslissers dwingt daar op zijn minst goed over na te denken. Het antwoord op de vraag lijkt vooral te liggen in de wijze van presentatie van het jeneververleden en de rol die het museum wil spelen als kenniscentrum op gebied van het gedistilleerd. Het doel moet zijn dat nu maar ook over 50 jaar iedereen aan het Historisch denkt als het om het jeneververleden gaat. In de tentoonstellingszalen zal de productie, handel en consumptie van het gedis tilleerd nadrukkelijk aanwezig te zijn. Daar wringt de schoen niet; de stad is zo verweven met deze takken van sport, dat die ongewijzigd geïntegreerd kunnen worden. Het bijkomend voordeel is dat Schiedam in de jeneverproductie eeuwenlang een dominante rol heeft gespeeld, anders dan Vlaardingen bij de visserij die veel breder door heel Nederland was verspreid. De associatie met Schiedam als men aan jenever denkt is dan ook erg groot. Maar er is meer nodig. Historische collectie, foto Jan van der Ploeg de stadsgeschiedenis, die breder was dan alleen de (Nederlandse) visserij, die sinds oudsher in het Visserijmuseum werd tentoongesteld. Een middelgrote stad met een branche-museum van nationale allure, waar behoefte is aan een stadshistorisch museum dus. In beide steden ook een nauwe vervlechting van de branche (de haring en de jenever) met de stadsgeschiedenis. De reacties lieten in Vlaardingen bij de plannen niet op zich wachten en ook in Schiedam worden deze nu gehoord. Sneeuwt het branche gedeelte niet binnen de kortste keren onder, verliest het museum hiermee zijn achterban in de branche en verdwijnt de nationale aandacht voor het museum dat met alleen de stadshistorie weieens veel minder aantrekkingskracht zou kunnen hebben? In Vlaardingen is de knoop doorgehakt en werd voorzichtig het roer omgegooid, binnenkort hopelijk met een forse uitbreiding van de museumvloer. In Schiedam lijkt dit gewenningsproces nog even tijd nodig te hebben. De vrees voor identiteitsverlies is ook niet geheel onterecht. Hoe kijkt de jeneverbranche er tegenaan? Het verzamelbeleid dwingt de conservator keuzes te maken en misschien vaker dan voorheen 'nee' te zeggen. Een collectie kost veel tijd, aandacht en geld en rechtvaardigt de keuzes die gemaakt moeten worden. Musis 306

Musis | 2008 | | pagina 306