Na opening van het Jenevermuseum kwam de nadruk vooral te liggen op het presenteren/tentoonstellen. Op zich een logische keuze, maar om een inhoudelijke positie te verkrijgen, is het belangrijk ook een kenniscentrum te worden, een autoriteit op jenevergebied. Een enkele publicatie heeft weliswaar het licht doen schijnen, maar deze lijken het museum eerder aan zijn komen waaien dan dat het er het initiatief voor nam. Het opzetten van een jaarboek met jeneverhistorische studies (met een andere dan deze doodsaaie titel dan) zal een stimulans zijn voor kennisvermeerdering en studie naar de uitgebreide collectie. Het Jaarboek van het Visserijmuseum, gericht op alles aspecten van de Nederlandse zeevisserij, heeft een dergelijk positie verworven. De resultaten kunnen worden ingezet bij de vaste en tijdelijke tentoonstellingen. Daarnaast is het belangrijk juist ook de collectie zelf veel meer te delen met de bevolking en andere belangstellenden. Steeds meer musea zetten hun collectie op internet en de bruikbaarheid wordt daarmee vele malen groter. Het vergroot De toekomstig directeur en zijn team wacht een even spannende als dankbare taak: wat hebben we nu eigenlijk, wat kunnen we ermee en wat willen we nog meer de betrokkenheid en kan tot interessante contacten en aanwinsten aanleiding geven. Deze laatste suggestie geldt natuurlijk net zo goed voor de collectie van het Historisch. De leverancier van het collectieregistratiesysteem (Adlib) biedt tegen geringe kosten de mogelijkheid een zelfgekozen selectie van de registratievelden op het web te plaatsen. Het Visserij en Vlaardings Museum maakt hier sinds 2001 al gebruik van in samenwerking met andere maritieme musea (www.maritiemdigitaal.nl) en dat tot grote tevredenheid. Gebruikers kunnen sinds kort ook hun eigen commentaar bij de museumstukken plaatsen, hetgeen vaak tot verrassende aanvullende informatie leidt. Dat hiermee ook de jeugd bereikt wordt, mag duidelijk zijn. Vanuit hun schoolbank worden zij in staat gesteld te snuffelen in het museum, daar waar ze anders nooit meer dan het verplichte museumbezoek over de drempel waren gekomen. Schiedam bevindt zich in de uitermate luxe positie een 'Historisch Museum' van grond af aan te mogen opbouwen en in te richten naar de moderne eisen en wensen. Dat de bestaande collectie daar een belangrijke rol in speelt, is duidelijk. De unieke kans bestaat nu de museale idealen te vereenzelvigen met een nieuw collectiebeleid. Historische collectie, foto Jan van der Ploeg 307 Musis

Musis | 2008 | | pagina 307