Het moet nu echt wel gaan gebeuren en liefst alles tegelijk Hans van der Sloot De belangrijkste beslissingen die moeten voorzien in de toekomst van de Ha ven kerk aan de Lange Haven, de door de Gebroeders Coster verruïneerde en uitgewoonde Schoenenreus aan de Hoogstraat, de winkelpanden op het zwakste gedeelte daar tegenover en tenslotte de Monopole, zijn genomen. De Havenkerk en de Schoenenreus worden hotel en, de panden op het zwakste deel van de Hoogstraat heeft de gemeente eindelijk kunnen verwerven zonder daarvoor de woekerprijs te moeten betalen die het Tóth-imperium in gedachten had. Er ligt daarbij een voornemen om de Monopole om te bouwen tot congrescentrum annex grand-café. Binnenstadwethouder Menno Siljee en vele ambtenaren zijn er maanden mee zoet geweest. Met succes. De koop is gesloten. De handtekeningen zijn gezet. Tevreden? 'Tevreden is het woord niet', zegt Menno Siljee. 'Echt tevreden zal ik pas zijn als alle bouw- en restauratieplannen die er nu liggen voor de gebouwen tussen en achter de Havenkerk, Jenevermuseum en Stedelijk Museum, ook gerealiseerd zijn. Aan de plannen zoals die nu zijn gepresenteerd is lang gewerkt. Maar dat betekent zeker niet dat we er al zijn. Integendeel, je kunt met voldoening vast stellen dat er een beweging op gang is gebracht die het aanzien van Schiedam ingrijpend kan veranderen. Nu wordt het zaak om dit om te zetten in resultaten. We zijn zorgvuldig tewerk gegaan. En hebben de ontwikkelingen ook lang bewust buiten de publiciteit weten te houden. We hadden daarvoor twee redenen. In de eerste plaats wilden we voorkomen dat er opnieuw verwachtingen zouden worden gewekt, die later tot teleurstelling hadden kunnen leiden. We hebben tenslotte te maken met een politieke voorgeschiedenis waarin een paar pijnlijke mislukkingen nog maar heel kort achter ons liggen. We konden het ons dus niet permitteren om de plannen op te kloppen zonder uitzicht op de realisering ervan. Bovendien realiseerden we ons dat het bekend worden van alle mooie voornemens van directe invloed zouden zijn op de prijs van het onroerend goed op de Hoogstraat. Maar goed...., het is gelukt om de restauratieplannen lang uit de publiciteit te houden. Met als gevolg dat we nu niet alleen spreken over een viersterrenhotel in en rond de Havenkerk, maar ook over de herontwikkeling van een bedreigd stukje Hoogstraat. Inmiddels is voor iedereen duidelijk welke winkels we momenteel in bezit hebben. Daar kunnen we invloed uitoefenen op de verdere ontwikkeling. Ook aan de overzijde hebben we ons inmiddels gevestigd en kunnen vanuit die locatie gaan denken aan een museale of commerciële invulling. Bovendien is er serieuze belangstelling voor de Monopole. Bang dat het allemaal op niets uit zal draaien ben ik absoluut niet. Kijk...., er is een essentieel verschil tussen de hotelplannen van Hylkema Consultants en die welke indertijd door Jan des Bouvrie en Cees van Olst werden gepresenteerd voor het Arsenaal en het Glasmuseum. Jan des Bouvrie kreeg de Korenbeurs in handen voor één euro. Voor Cees van Olst stond de voormalige distilleerderij van Wenneker al klaar met een forse garantie voor restauratie van het pand als bonus en het vooruitzicht van overname van zijn glascollectie als een soort pensioenvoorziening. Jan des Bouvrie heeft dan wel geld gestoken in een gedeeltelijke restauratie van het op één na belangrijkste monument van Schiedam, maar ook voor hem bleven de vastgoedrisico's beperkt. Cees van Olst en Mick Eekhout kregen hun panden zelfs op een presenteerblaadje aangeboden. Met Hylkema Consultants ligt dat volstrekt anders. De bouw historische verkenning naar de Havenkerk werd in 2007 betaald door Johan Maasbach Wereldzending. Op een andere manier was het onmogelijk de haalbaarheid na te gaan van een herbestemming voor dit van binnen en van buiten beschermde rijksmonument. Vervolgens zijn de kerk en het pand van de Gebroeders Coster - de Schoenenreus aan de Hoogstraat - door Hylkema als participant in Ars Renovandi een gewone transactie voor eigen rekening aangekocht. Het moge daarmee duidelijk zijn dat het aan Ars Renovandi is om dit project tot een succes te maken. Natuurlijk werken we daaraan op alle manieren mee. Met name vanuit de gemeentelijke monumentenzorg, stadsontwikkeling en ontwikkeling van de binnenstad. We realiseren ons maar al te goed dat de mogelijkheden tot herbestemming van een kerkgebouw niet voor het opscheppen liggen. En al zeker niet omdat zowel het exterieur als interieur de hoogste bescherming genieten. De Maasbach Wereldzending kan het gebouw niet in stand houden, dat is wel duidelijk. Zelfs het noodzakelijke onderhoud blijft achterwege. Dus werken we zoveel mogelijk mee aan een zinvolle herbestemming. Dat we in dat kader graag een oplossing zoeken voor de wensen op het gebied van toegankelijkheid en parkeren is evident. Maar dat moesten we ook al voor de gevestigde en toekomstige winkeliers op dit deel van de Hoogstraat, het Jenevermuseum en het Stedelijk Museum. Hier is een gezonde ontwikkeling alleen mogelijk als ook aan parkeren wordt gedacht. Wat de gemeente wel rechtstreeks kan inbrengen in de verdere ontwikkelingsplannen is de Monopole. Op dit moment wordt erover gesproken om in de Monopole congresfaciliteiten te realiseren. Ik voeg daaraan een grand-café toe als middelpunt tussen het Stedelijk Museum, het Jenevermuseum met de permanent ontsloten historische collectie en de nieuwe winkels. Ik ben daarin bereid heel ver te gaan. Want je moet je realiseren dat de Monopole in veel slechtere staat verkeert dan bij de aankoop werd verondersteld. Musis 332

Musis | 2008 | | pagina 332