333 Musis Alleen al het herstel van de fundamenten kost een vermogen. Laat staan het gebouw geschikt maken voor nieuwe publieksfuncties. De Monopole als gemeentelijk bezit handhaven is geen optie. Wij kunnen er niets mee beginnen. Dus staan wij welwillend tegenover de gedachte om het vroegere theater om te bouwen tot congresfaciliteit en in de plint een grand- café te vestigen. Een mooie naam hebben we tenslotte al. En de geschiedenis ook, want ook het allereerste ontwerp van de Monopole voorzag al in een café en een winkel Menno Suiee, Foto: Jan van der Ploee om doodsheid op dit 6 gedeelte van de Hoogstraat te voorkomen. Los daarvan studeren we ook op mogelijkheden om dit deel van de Hoogstraat te herontwikkelen. Eindelijk hebben we kans gezien om de winkels los te weken uit de handen van de beleggers. Daarmee hebben we nu feitelijk het zwakste stuk van de hele Hoogstraat in handen en kunnen nu werkelijk aan de slag. Het is de bedoeling dat de paar, nog florerende winkels en ondernemingen, op dit deel gewoon gevestigd blijven. Daaromheen trekken we nieuwe functies aan. Wat op de rest van de Hoogstraat niet mogelijk is, namelijk sturing geven aan vestiging en branche kunnen we daar wel realiseren. En natuurlijk ligt het dan voor de hand om te denken aan ondernemers die iets hebben met het Stedelijk Museum, het Jenevermuseum of de cultuur in algemene zin. We streven ernaar een toegevoegde commerciële waarde te realiseren aan dit cultureel pallet. Of en in hoeverre dit lukt hangt van veel factoren af. Op lang niet alle kunnen we invloed uitoefenen, laten we daarin vooral reëel blijven. Echter, we hebben dus wel een dikke vinger in de pap en kunnen vanuit die mogelijkheid proberen om de ontwikkelingen naar onze hand te zetten. In hoeverre de kredietcrisis in de ontwikkeling van de Havenkerk en de Hoogstraat een rol zal spelen, valt ook voor ons niet te overzien. De situatie op de kapitaalmarkt kan voor vertraging zorgen. We hebben te maken met ondernemers. En dus met partijen die afhankelijk zijn van de financiële speelruimte die ze hebben. Daar staat tegenover dat we een aantal bemoedigende zekerheden hebben. De aankoop van de Havenkerk en dat foeilelijke pand van Coster aan de Hoogstraat is inmiddels een feit. Aankoop en herbestemming van de kerk en de daarachter gelegen pastorie vergt een investering die alleen z'n rendement zal geven als de gepresenteerde plannen ook gerealiseerd zijn. Van grote betekenis is daarbij dat zowel het kerkgebouw als het interieur op de rijksmonumentenlijst staan. Er zal heel wat gerenoveerd en gerestaureerd moeten worden, maar op een enkel detail na is de kerk nog geheel intact met alle daarbij behorende beschilderingen, heiligenbeelden en altaren. Daaraan zal niet kunnen worden getornd. Bovendien zijn er inmiddels tal van voorbeelden beschikbaar van kerken die met behoud van het complete interieur een herbestemming hebben gevonden. In Maastricht bijvoorbeeld het Kruisherenklooster dat door Camille Oostwegel in een tophotel is veranderd, de Paduakerk in Tilburg waarin glasrestaurateur Stef Hagemeier zijn bedrijf heeft ondergebracht zonder ook maar een detail van de neobyzantijnse architectuur geweld aan te doen en de Maastrichtse Selexyz Dominicanenboekhandel, die tot uit Japan belangstellenden trekt. Wat bij dit alles zeker niet buiten beschouwing mag blijven is het gegeven dat Ars Renovandi gespecialiseerd is in het realiseren van herbestemmingen van monumenten uit de hoogste klasse. Alle stafleden, architecten en bouwkundigen hebben een naam hoog te houden als restauratiearchitect, voormalig directielid van de Rijksdienst voor Monumentenzorg of vanuit voormalige of huidige functies als directeur van de Academie van Bouwkunst, coördinator onderwijs- en cultuurbeleid bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, adjunct-directeur van het Bureau Monumenten en Archeologie van de stad Amsterdam en eindverantwoordelijke voor de herontwikkeling van monumentaal erfgoed in onder andere Arnhem. De lijst van gerealiseerde projecten is al even representatief. Onder de directie van Hylkema zelf zijn onder andere het herstelplan voor het befaamde Fort Pannerden bij Doorenburg uitgevoerd alsmede de restauratie en herbestemming van de middeleeuwse Leeuwenbergh in Utrecht, het kasteel Reckheim bij Lanaken, het kasteel Sterkenburg in Driebergen en het Sint Annaklooster in Zundert.' Tevredenheid is het goede woord niet, wil Siljee ten overvloede nog maar eens benadrukken. Er is werk te doen. Veel moet nog worden ingevuld. Slechts zeker is dat de Havenkerk als één van Schiedams belangrijkste monumenten de Lange Haven blijvend zal domineren en dat het gebouw grondig wordt gerestaureerd. Een zekerheid is ook dat de gemeente het beslissende woord zal hebben in de ontwikkeling van het zwakste punt van de Hoogstraat en dat de verloedering ter plaatse is gestopt. En zeker is tenslotte ook dat de gemeenteraad ervoor kiest om de permanente ontsluiting van de Historische collectie in het Jenevermuseum te ontwikkelen. Er wordt aan gewerkt. Dat is lange tijd anders geweest.

Musis | 2008 | | pagina 333