335 Musis stenen van een middeleeuws klooster. De St. Petrus Banden begraafplaats in Den Haag ontwierp hij zodanig dat alle graven gericht waren naar de kapel als sleutel tot het hiernamaals en met de St. Jan de Doperkerk aan de Lange Haven ontwierp hij het op dat moment grootste en meest imposante bouwwerk van Schiedam. Aan de eerste plannen om de Havenkerk het middelpunt te maken van een prestigieus hotel dat zijn plaats moet hebben in de regio Groot-Rotterdam, ligt allereerst een uitgebreid bouwhistorisch onderzoek ten grondslag, door Hylkema Consultants uitgevoerd in opdracht van de Johan Maasbach Wereldzending. Dit omdat Hylkema cs niet over één nacht ijs wilde gaan, maar tevens om geen slapende honden - in dit geval de vastgoedeigenaren in de wijde omtrek van de kerk - wakker te maken Vervolgens hebben de architecten, de restauratiearchitecten en bouwkundigen zich gebogen over het eerste ontwerp, waarbij nadrukkelijk is gekeken naar gerealiseerde referentieprojecten elders in Nederland. Het bouwhistorisch onderzoek geeft summier weer op welke punten de restauratie moet worden aangepakt. Inmiddels is ook het bouwkundig onderzoek afgerond en bestaat meer duidelijkheid over de noodzakelijke restauratie van de kerk. Op de eerste schetsplattegrond, gemaakt om voor de onderzoekers en architecten een eerste richting vast te leggen is zichtbaar welke rol aan de kerk in dit geheel is toebedeeld. De nadruk ligt op restauratie van het gebouw en het interieur. Anders dan de interieurs van de latere, in neo-byzantijnse en neo-gotische stijl gebouwde katholieke kerken, waarin vooral weelde aan kleuren en kerkversieringen opvallen, manifesteert het interieur van de Havenkerk zich in z'n - betrekkelijke - neo klassieke eenvoud. De hoofdkleur is wit, de beschilderingen van zuilen en wanden ingetogen. Lang niet zeker is of de gebrandschilderde ramen die de kerk hebben gesierd ook de originele ramen waren van het moment van ingebruikname. Denkbaar is dat Tollus is uitgegaan van blank glas zoals zijn eerste ontwerptekeningen en bestekken ook suggereren. Het interieur van de Havenkerk geniet de hoogste monumentenbescherming. Hieraan wordt in de hotelplannen niet getornd. Zijwaarts van de ingang is voorlopig voorzien in ruimten voor de garderobe en toiletten, voorin is de receptie als los element in de ruimte opgenomen en in het koor is de lobby gedacht. Als binnen het kerkgebouw wordt gedacht aan functies als restaurant en bar, spreken de architecten een voorkeur uit voor het opnemen van deze faciliteiten in de zijbeuken en dan in de vorm van een transparante constructie die het wezen van de kerk niet aantast. Goede voorbeelden hiervan worden gevonden in de twee voor de Havenkerk belangrijkste referentieprojecten, het Kruisherenhotel en de Selexyz-Dominicanen boekhandel in Maastricht waarover elders in dit nummer meer. Ook in deze projecten, die zijn gerealiseerd in middeleeuwse bouwwerken hebben de ontwerpers kans gezien de confronterende binnenhuisarchitectuur los te houden van het eeuwenoude gebouw. Het hotelontwerp voorziet ook in een 'herbouw' van de vroegere Dominicaner-pastorie aan de Hoogstraat. Het oorspronkelijke uiterlijk van dit gebouw is daarin leidraad, geen dwingend uitgangspunt. Omdat de hotelfaciliteiten, de kamers, de dienstruimten en keuken als het ware rond de Havenkerk zijn gerangschikt in wat in het recente verleden de 'bijgebouwen' van de kerk waren, is het op de Hoogstraat noodzakelijk de 'pastorie' in drie lagen te bouwen inplaats van de oorspronkelijke twee. Het accent zal echter net als vroeger liggen op de monumentale ingangspartij en op de Hoogstraat het tweede bouwwerk zijn waarin geen winkelfuncties zijn opgenomen. Vooruitlopend op hetgeen de toekomstige exploitant wil met de Havenkerk wordt ook met belangstelling gekeken naar de mogelijkheden om het voormalige Monopoletheater bij de plannen te betrekken. Hierin zouden dan ruimten kunnen worden gecreëerd voor congres en vergaderfaciliteiten met op de begane grond het herstel van de café- en winkelfunctie die oorspronkelijk ook in de Monopole waren opgenomen. De bouwkundige staat van de Monopole is echter bijzonder slecht. Dit maakt dat behalve over restauratie ook diepgaand overleg moet worden gevoerd over de kosten die het behoud van dit monument met zich mee zullen brengen. Voor Monopole en voor de Havenkerk geldt overigens dat het in stand houden van dergelijke bouwwerken niet mogelijk is zonder zoeken naar een oorspronkelijke herbestemming. In het geval van de Havenkerk dat mét het waarborgen van de monumentenstatus. Een geluk is dat de kerk tot de overdracht aan Ars Renovandi tot de aardse bezittingen behoorde van de Johan Maasbach Wereldzending die het al in de jaren zeventig had overgenomen van het bisdom Rotterdam. Kerkbesturen in het algemeen zijn vaak terughoudend met het accepteren van een nieuwe functie voor de kerk die desondanks zal worden opgeheven. Zeker de katholieke kerkbesturen zijn daarin star. Het kost vaak moeite de besturen of het bisdom ervan te overtuigen dat - in geval het een gekwalificeerd monument betreft - de kerk als cultureel erfgoed bewaard blijft. Lees verder op pagina 337

Musis | 2008 | | pagina 335