Pastorie St. Jan de Doper, fotocollectie Gemeentearchief Schiedam kerkelijk erfgoed. Nog in september 2008 berichtte rkkerk. nl, het tijdschrift van de Nederlandse Kerkprovincie, dat de Nederlandse bisschoppen in het algemeen afwijzend staan tegenover herbestemming van kerkgebouwen. Kerken die toch herbestemd worden, moeten blijven getuigen van de christelijke traditie. Zo niet dan verkiezen ze afbraak boven herbestemming van het 'gewijde' gebouw. Hoe katholiek van oorsprong ook, het aantal middeleeuwse kerken waarop deze richtlijn betrekking kan hebben is sedert de Reformatie slechts mondjesmaat voorhanden. En in het geval van de Havenkerk geldt dit al evenmin, aangezien het bisdom zelf de kerk in de jaren zeventig heeft verkocht, waarmee de wijding teniet is gedaan. Dit gold al evenmin voor de grote Maastrichtse voorbeelden, het Kruisherenklooster en de Dominicanenkerk. Dat het Maastrichts gemeentebestuur van harte meewerkte om deze met verval bedreigde monumenten, grondig gerestaureerd te krijgen is daarom voorstelbaar, hoe katholiek de stad ook is. In het geval van de Selexyz-boekhandel was het bovendien het gemeentebestuur zelf dat de verantwoordelijkheid voor de restauratie en het beheer op zich nam, met de boekhandel als enthousiast mede-investeerder en huurder van het gebouw in een speciaal voor dit project gevestigde publiek-private samenwerking. In Schiedam zal dit niet - of in zeer afgeleide vorm - het geval zijn. Ars Renovandi heeft de kerk en de pastorie aangekocht en heeft als private partij de verplichting op zich genomen de kerk te restaureren volgens de daarvoor geldende regels van Monumentenzorg. Een samenwerking is besproken met het ernaast gelegen Jenevermuseum, eveneens een private partij, echter voor het overgrote deel draaiend op een structurele gemeentelijke ondersteuning. Tegenover de pastorie op de Hoogstraat neemt de gemeente als eigenaar van een fors aantal panden de winkelontwikkeling ter hand en zal waar mogelijk commercieel-cultureel gebruik stimuleren. Tevens kan in dit complex de Monopole worden ingebracht, mits het bouwkundig herstel en de restauratie van het exterieur door een private partij wordt uitgevoerd en een bestemming wordt gezocht die in overeenstemming is met het hier op de Hoogstraat gewenste commerciële en culturele kader. Monopole, voormalige bioscoopzaal Dit is zeker het geval waar voor kerken en kloosters een nieuwe bestemming in de cultuursector kan worden gevonden zoals met het Catharijneconvent in Utrecht en de Nieuwe Zijds-kapel in Amsterdam. Desalniettemin heeft het Nederlands episcopaat bezwaar tegen de herbestemming van het katholiek 337 Musis

Musis | 2008 | | pagina 337