345 Musis Het is daarom logischer te kijken naar gebouwen die hetzelfde lot hebben ondergaan. Of - misschien juister - het geluk beschoren was, als gebouw te worden gered door ze een tweede monumentaal leven te gunnen in een seculier bestaan. In deze veranderende samenleving wacht een groot aantal kerken het lot als godshuis te worden opgegeven, wat in veel gevallen een einde onder de slopershamer betekent. Ook in Schiedam is dit een aantal malen het geval geweest. In de periode 1960- 1970 sneuvelden achtereenvolgens de Frankelandkerk, de weinig betekende Bethelkerk in de Gorzen en de fraaie - geheel volgens het voorbeeld van de Amsterdamse school gebouwde - Julianakerk. In Vlaardingen is de kerkelijke opruiming in volle gang. Ook daar heeft zich een ontwikkelaar gemeld, echter uitsluitend met de bedoeling nieuwbouw te realiseren waar eens het woord Gods weerklonk. Drie voorbeelden worden door de architecten en restauratiespecialisten van Hylkema vooral genoemd waar de Havenkerk ter sprake komt; De Grote Kerk in Veere en het Kruisherenhotel en de Selexyz-Dominicanen boekhandel, beide in Maastricht. En de Grote Kerk in Veere hoort dan eigenlijk in dit rijtje niet thuis. En omdat aan de innerlijke architectuur weinig gewijzgd werd om het kerkgebouw als tentoonstellings ruimte en concertzaal in gebruik te nemen, en omdat de Grote kerk in Veere wel als kerkgebouw is opgetrokken maar nooit als zodanig heeft gefunctioneerd. De geschiedenis van de Veerse kerk is een verhaal van glorie en verval. Het zeventiende eeuwse Veere had grote ambities. Er werd begonnen met de bouw van een imposante kerk, maar deze is nooit helemaal afgebouwd. Begin negentiende eeuw werd de kerk geconfisqueerd door de Fransen. Daarna heeft het gebouw nog veel meer functies gehad, maar nooit meer die van kerk.' Heel anders is het gesteld met het vijftiende eeuwse Kruisherenklooster in het centrum van Maastricht. De kruisheren vervulden een belangrijke rol in het middeleeuwse kerkelijk leven van Maastricht. Het klooster behoort ook tot de belangrijkste monumenten van de stad, maar kreeg eveneens na de Franse tijd functies toegemeten als - onder andere - opslagplaats voor legergoederen. Samen met de monumentale, gotische kerk is het klooster onder directie van Camille Oostwegel (ooit directeur van Novotel Schiedam)

Musis | 2008 | | pagina 345