Jan Crama en de gave van het woord De Gorzen is een Schiedamse volkswijk waarvan de bevolking bestaat uit Gorzenezen, mensen die in de wijk zijn geboren en Gorzenaren, mensen die er zijn komen wonen. De Gorzen heeft een lange en boeiende geschiedenis. Een man die in een belangrijk deel daarvan een rol heeft gespeeld, is Jan Crama, van 1949 tot 1988 uitbater van café-restaurant De Klok op de hoek van de Willem Brouwerstraat en de Hoofdstraat, de eerste cateraar van Schiedam en initiatiefnemer van veel dat in De Gorzen Henk Slechte in de tweede helft van de 20ste eeuw op poten is gezet. Hij is geboren aan de Buitenhavenweg, maar wordt in De Gorzen beschouwd als ere- Gorzenees. Henk Slechte ging op bezoek bij de keizer van de Gorzen' en luisterde ademloos naar een levensverhaal dat nauwelijks in één mensenleven past. Musis 358 'Mijn vader had een café aan de Buitenhavenweg. Dat heette Schippers Welvaren, maar de klanten waren de arbeiders van de glasfabriek. Daar ben ik in 1925 geboren, maar een jaar later begon mijn vader café De Klok op de hoek van de Hoofdstraat en de Brouwerstraat. Dat betekent dat ik - naar de letter - een Gorzenaar ben en geen Gorzenees, maar dat jaartje is me geschonken en ik sta dus te boek als Gorzenees. Op de plek waar De Klok werd gebouwd, stond tot 1926 de branderij van Loopuyt. Heineken had aan de Buitenhavenweg gezien dat mijn vader makkelijk met mensen kon omgaan én een goede kastelein was en steunde hem bij zijn plannen om op de plek van Loopuyt een café met bovenverdiepingen te zetten. Dat stond tegenover Gusto en was wél gericht op varensgasten en scheepsbouwers die er graag kwamen. Zo ben ik dus opgegroeid in de Gorzen. In het café liep ik als kleuter in de weg en daarom zorgde mijn moeder dat ik naar de kleuterschool in de Leliestraat ging. Omdat ik van november was, kostte het haar enige overreding om me daarna - te vroeg - op de Meester Brouwerschool aan de Dwarsstraat te krijgen. Dat is toch gebeurd, maar ik ben daar achteraf niet blij mee, want ik was te speels en dat heeft me mijn hele schoolloopbaan achtervolgd. Van de lagere school ging ik naar de ambachtschool in de Sint Liduinastraat om voor modelmaker te leren. Daar ontdekte ik dat ik de gave van het woord heb.

Musis | 2008 | | pagina 358