Boekhandel J.S. van Leeuwen Broerstvest 85 - Schiedam Boekhandel Post Scriptum Hof van Spaland 31 - Schiedam Plantageboekhandel Den Draak Veerplein 33 - Vlaardingen Musis 360 Je kunt dat alleen stoppen, als je van je laat horen en dus hebben we op 7 maart 1961 bij ons in De Klok de Vereniging Middenstands-bedrijven Schiedam-Zuid opgericht. We wilden een blad uitgeven met advertenties van de middenstanders in Schiedam-Zuid en acties organiseren om de mensen op de been en naar de zaken te krijgen. In die eerste vergadering besloten we ook om voor de bewoners van de nieuwe flats aan de Havendijk een plattegrond te laten drukken met alle middenstands-bedrijven in de Gorzen. We wilden die mensen daarmee stimuleren hun inkopen in de Gorzen te gaan doen. Ik was voorzitter en de andere bestuursleden van het eerste uur waren C. Ossenwaarde, J.Bonefaas, J.Ilmer en C.van Marijnen. Een populaire actie was de jaarlijkse St.Nicolaas- en Kerstactie, waarbij we een boekje uitgaven met het programma en kortingsmogelijkheden voor de klanten van alle bedrijven die meededen. De vereniging bestaat nog steeds. Mijn grootste klus in de Gorzen is het Zwembad-Zuid geweest. Dat is een lang en ingewikkeld verhaal, waaraan werkelijk iedereen te pas is gekomen. Het heeft zes jaar geduurd, voordat het er was, maar toen stond er ook iets. Het begon met het open zwembad bij de Westfrankelandsedijk. Dat zat vol met ratten, waardoor kinderen de ziekte van Weil kregen en daaraan zelfs stierven. Daarop kwam het Sportfondsenbad aan de BK laan. Dat was ongeschikt voor kinderen, omdat er teveel chloor in het water zat. De kinderen uit de Gorzen moesten dus naar Rotterdam om te zwemmen. De opening van het zwembad in Groenoord was aanleiding om te kijken of we ook een zwembad in de Gorzen konden krijgen. In de Poortugaalsestraat woonde een raadslid van de PvdA, mevrouw Krikke en met haar en aannemer De Vries uit de Visserstraat hebben we toen een plan voor een zwembad in Zuid gemaakt. We hebben bij notaris Sneep de Stichting Zwembad-Zuid opgericht en zijn in 1967 een actie begonnen om geld in te zamelen. Dat deden we met de slogan: U bent beter uit met een bad in Zuid. We hebben een organisatie opgezet van vrijwilligers die elke week overal dubbeltjes en kwartjes bij de mensen ophaalden en op een rekening van het kantoor van de Spaarbank in de Leliestraat stortten. In onze krant stond wekelijks een barometer waarop de mensen konden aflezen hoeveel geld er was. Op die manier was iedereen in de Gorzen erbij betrokken. Wethouder De Graaff van sport was boos: jullie zetten de gemeente voor het blok; zo'n zwembad kost meer dan jullie ooit bij elkaar kunnen brengen en dus zal de gemeente bij ieder bezoek veel geld moeten bijleggen. Ik had maar één antwoord: mevrouw, dat zwembad moet en zal er komen. Toen begon de gemeente met de gebruikelijke vertragingstactiek. Het plan voor het zwembad werd - op zijn Gorzens - 'een laadje lager gelegen'. Dat is niks voor mij en ik ging een versnelling hoger. We wisten precies waar het moest komen, op de hoek van de Westfrankelandsedijk. Om de vaart erin te houden en de vrijwilligers niet teleur te stellen moest die plek door een bord gemarkeerd worden. Dan was iedereen gerust én kon de gemeente niet meer terug. Ik ben uiteindelijk bij de minister van Binnenlandse Zaken terecht gekomen. Ik weet zijn naam niet meer, maar zijn zoon was stuurman op een tanker die in de Wilhelminahaven werd 'gecleand' en hij had vanaf het schip 'onze' plek gezien. Die vond 'ie prima en hij schreef een brief dat het goed was. De wethouder voelde zich gepasseerd, maar we hadden het wel voor elkaar. Het bord is geplaatst, de pers heeft het gefotografeerd en de gemeente kon niet meer terug. We zijn nog naar Duitsland geweest om moderne zwembaden te bekijken. Met een vliegtuig naar Hannover. Ongelooflijk, maar het gebeurde. Wethouder De Graaff heeft het zwembad in 1973 geopend. Als ik nu vanuit mijn flat aan de Havendijk over de Gorzen uitkijk en zie hoe die wijk kans heeft gezien zijn eigen karakter te houden, ben ik ervan overtuigd dat de Gorzen alleen zichzelf heeft kunnen blijven, omdat hij iedereen als bewoner verwelkomt en accepteert, ongeacht uit welke andere wijk van Schiedam of ver buitenland men komt, als men zich maar houdt aan de manier van leven van de Gorzen én de regels die daarbij horen. Je moet sociaal zijn en hard (willen) werken. Sociaal zijn betekent ook dat je met je straatgenoten in het Nederlands moet communiceren, of daarvoor tenminste je best moet doen en je je niet in je eigen cultuur moet afsluiten. De kracht van de Gorzen is dat de bewoners dat allemaal onder elkaar regelen. Als er iets mis gaat roepen ze geen politie, maar praten ze het onderling uit. Je kunt dat sociale controle noemen en ouderwets vinden, maar het werkt wel, want het is een fantastische wijk met een groot zelfregulerend vermogen en een sociale samenhang, waarop menige wijk jaloers kan zijn! In december verschijnt bij uitgeverij Voet Roovers in Schiedam, deel 3, De Gorzen van de hand van Laurens Priester en Henk Slechte.

Musis | 2008 | | pagina 360