Het dreigt nu eindelijk allemaal te gaan lukken Ingrid van der Vlis Politiek, maatschappelijk en financieel 361 Musis Om bij de ingang van het Visserij Vlaardings Museum te komen, moeten enkele hindernissen genomen worden. Het trottoir en de straat zijn opgebroken. Lastig voor het museum? 'Integendeel', bezweert Arnoud van Aalst. 'De stoep wordt aangepast op ons verzoek. Door het zware vrachtverkeer begon het plafond in de Muziekzaal scheuren te vertonen. De gemeente heeft dat direct ter harte genomen, en daarom wordt het trottoir nu verlegd. Het toont juist de betrokkenheid van de politiek.' Het is geen toeval dat Arnoud van Aalst de politieke betrokkenheid roemt. Als kersverse directeur van het Visserij Vlaardings Museum weet hij als geen ander hoe belangrijk deze relatie is. Nog geen twee jaar geleden vertrok Jeroen ter Brugge als directeur van het museum, uit onvrede over de politieke stroperigheid. Nieuwbouw in het Buizengat zou binnen handbereik zijn geweest, maar vond uiteindelijk toch geen doorgang. Hoe denkt de nieuwe directeur deze impasse te kunnen doorbreken? Arnoud van Aalst (1965) is van huis uit bestuurskundige en restauratiearchitect; per 1 april 2008 kwam hij in dienst van het museum. Van Aalst bekleedde eerder managementbanen in de culturele sector, en was onder andere zakelijk directeur van het Berlage Instituut toen dat nog in Amsterdam zetelde. Het Vlaardingse museum mag dan ook een zakelijke aanpak van hem verwachten. Van Aalst: 'Wat mij aansprak in de vacature waren de plannen die er voor uitbreiding bestonden. Het lijkt mij spannend om de uitbreiding voor elkaar te krijgen, en om ervoor te zorgen dat het museum meegenomen wordt naar de 21ste eeuw. Want daar is het nu nog niet. Dat is geen kwaadsprekerij, maar een gegeven. Mijn kerndoelen zijn de nieuwbouw van de grond te tillen, dat proces aan te jagen en te begeleiden, en ook intern het gehele museum een duwtje in de rug te geven. Zodat het museum veilig kan landen in deze tijd.' Arnoud van Aalst houdt van aanpakken. Dat blijkt al uit het feit dat hij zichzelf vijf jaar geeft om de door hem gewenste veranderingen te realiseren. Wie de historie van de nieuwbouwplannen een beetje gevolgd heeft, weet dat dat op zijn zachtst gezegd nogal ambitieus is. Dat beseft Van Aalst zelf ook: 'Een geheel nieuw pand op die termijn zal lastig worden, maar niet onmogelijk. Er wordt al jarenlang gesproken over uitbreiding van het museum. Aan nog meer praten is geen behoefte. Het museum heeft nu wel lang genoeg stilgestaan. We moeten daarom doorstoten. Het is niet voor niets dat ik als manager binnengehaald ben. Hart voor het museum is er volop, nu moeten er ook spijkers met koppen geslagen worden.' Het feit dat Van Aalst in Den Haag woont, levert hem nu een zeker voordeel op. Hij heeft geen enkele last van Vlaardingse erfenissen of oudere discussies. 'Het gaat mij er puur om dit museum door een lastig - maar boeiend - proces heen te loodsen. Daar heb ik alle vertrouwen in, zeker ook door de mensen om mij heen. Ik ben met open armen ontvangen en het heeft mij geraakt met hoeveel enthousiasme mensen hier aan het werk zijn, met de beperkte mogelijkheden en ook als de zoveelste teleurstelling geïncasseerd moest worden. Het is erg prettig om te merken dat ik niet in mijn eentje een mammoettanker aan het verplaatsen ben.' Met alleen ongebreideld optimisme komt er echter nog geen nieuw pand. Eerder waren er tenslotte ook al enthousiaste plannen en grootse vergezichten. Om alle doelstellingen te kunnen realiseren, is zowel politiek als maatschappelijk én financieel draagvlak noodzakelijk. Terwijl zijn voorganger Jeroen ter Brugge juist op de politieke (on)wil afknapte, ziet Arnoud van Aalst het ook voor dit aspect positief in. 'De relatie met de politiek is niet verstoord, integendeel. Ik deal met twee wethouders en de burgemeester. Zij zijn net als wij overtuigd van de noodzaak tot verandering. Als iedereen nu doet wat hij toegezegd heeft, dan gaat het allemaal gebeuren.' Een belangrijke stimulans daarbij is het Fonds Schiedam/Vlaardingen. Van Aalst deed een hele forse aanvraag bij het Fonds om uitbreiding te kunnen financieren. Het zorgde er onder andere voor dat het Fonds een grote zak geld beschikbaar stelde voor revitalisering van de drie oude binnensteden die binnen hun bereik vallen: Vlaardingen, Maassluis en Schiedam. De burgemeesters zijn nu gevraagd om advies uit te brengen. Van Aalst: 'Zoals nu

Musis | 2008 | | pagina 361