Geen overstekkenretroramen en nostalgische baksteen Hans van der Sloot Wat de status ook mag zijn geweest van de plannen die wethouder Maarten Groene enkele maanden geleden presenteerde voor het straks vrijkomende ziekenhuisterrein aan de Burgemeester Knappertlaan, ze zijn door omwonenden en ziekenhuisdirectie van tafel gehoond. Besloten is vervolgens om aan twee oud-wethouders te vragen een voorstel te doen; Adri Reijnhout, bedenker van onder andere Sveaparken en Peter Groeneweg die steunt op een stevige corporatie-achtergrond. De algemene afkeuring is begrijpelijk voor wie Groenes plannen op hun stedenbouwkundige merites toetst. Deze voorzagen in niets minder dan een enclave van luxe woonhuizen aan een ovaal middenplein. Aan de randen van het gebied zou worden voorzien in iets van appartementen, om aan het politiek uitgangspunt van twintig procent sociale woningbouw te voldoen. Ook waren wat rijtjeshuizen in de 'meer bereikbare koopsector' opgenomen. Mogelijk ter bestrijding van de onevenwichtigheid in de stichtingskosten van in zichzelf besloten geheel. De gepresenteerde uitgangspunten boden precies wat de gemiddelde projectontwikkelaar standaard in de la heeft liggen; de schijnbare weelde van de momenteel gezochte 'dertiger-jaren-stijl'. Ofwel een tweekleurige bakstenen schil ter bekleding van een betonnen standaardkarkas, retrokozijnen en ferme overstekken. Niets dat tot enige opwinding aanleiding geeft of het zou de fantasieloosheid moeten zijn van het beoogde geheel, met als klap op de vuurpijl (of in het gezicht van de buurt) de rangschikking aan een ovaal pleintje dat zich met twee smalle toegangen van de omgeving lijkt af te sluiten. Juist op een lokatie waar alle straten duidelijk aansluiting op elkaar zoeken. Het probleem dat zich voordoet bij het opstellen van ontwikkelingsplannen voor dit gebied, ligt in het gegeven dat zich in de wijde omtrek van de ziekenhuislocatie geen enkel voorbeeld bevindt van grootschalige projectontwikkeling met de daaraan verbonden projectarchitectuur. Slechts met mondjesmaat kent de wijk die wordt ingesloten door Burgemeester Knappertlaan, Stadhouderslaan, Westerkade en Nieuwe Haven, complexen die meerdere gelijksoortige woningen omvatten. En waar deze zijn gerealiseerd, zijn zij nadrukkelijk als ensemble ontworpen zoals het Paradijs tussen Warande en Nieuwe Haven, de patriciershuizen-op- Schiedamse-schaal aan de Nassaulaan en de op Frank Lloyd Wright geïnspireerde stadsvillaatjes van Piet Sanders, eveneens aan de Warande. Het zijn complexen die door hun aard, detaillering en materialisering toch weer tegemoet komen aan de individualiteit die de bebouwing in dit gebied - in zijn algemeenheid - kenmerkt. Musis 372 Stadhouderslaan. Breed van maat, smal van straat. Foto Jan van der Ploeg

Musis | 2008 | | pagina 372