Bij de beoordeling van stedenbouwkundige deelplannen is het altijd goed om het globale stedenbouwkundige karakter van het gehele gebied in de beschouwingen te betrekken. Google Earth is in dit opzicht een voortreffelijk cartografisch gereedschap. In het globale gebied tussen Burgemeester Knappertlaan, Julianaparkt, Westerkade en Nieuwe Haven valt - bekeken door de lens van de satelliet - als eerste de eenvoud van het rectagonale stratenplan op. Wie hier onder het zomerse lommer door de buurt wandelt zal niet allereerst worden getroffen door de eenvormigheid ervan. Alle straten zijn ongeveer even breed en in rechthoeken gerangschikt, waarbij de hoofdstructuur wordt gevormd door de Stadhouderslaan en Willem de Zwijgerlaan-Schoolstraat. Die keuze voor een gelijke breedte en rechte aanleg heeft een reden. Zulks scheelt aanzienlijk in de infrastructurele kosten. Schiedam mocht zich in de Oranjebuurt dan in de jaren twintig en dertig van de vorige eeuw, vleien met de luxe van een villawijkje, het moest natuurlijk niet te gek worden. Van grote hoogte valt van luxe in het verkavelingsplan dan ook weinig te herkennen, of het zou in de ruimere tuinen en het alom aanwezige groen moeten zijn. Ook de architectonische karakteristiek van de directe omgeving dient te worden betrokken bij de inpassing van een nieuwbouwproject in de orde van grootte als kan en moet worden gerealiseerd op het vrijkomende ziekenhuisterrein. Want ook die is opmerkelijk. Hoewel het Oranjekwartier - ooit smalend door Het Vrije Volk 'de Gouden Driehoek' genoemd - een woonwijk van standing is, spreekt dit nauwelijks uit de gevolgde bouwtrant. Architectonische hoogstandjes kent de buurt nauwelijks, versieringen zijn spaarzaam en al nergens openbaart zich een exuberante geest in de uitvoering van de villa's. De materialisering kenmerkt zich door toepassing van een onopvallende baksteen en de daken zijn over het algemeen gedekt met rode pannen, waar de wat duurdere blauwgesmoorde pannen de woonhuizen misschien net even wat meer cachet hadden verleend. Het 'plan' Groene. Meteen van tafel geveegd. Het is op dit algemene karakter van onmiskenbare, maar bescheiden en wat in zichzelf gekeerde luxe dat de ex-wethouders Adri Reijnhout en Peter Groeneweg zich willen baseren. Beiden zien niets in een voorstel dat tegemoet komt aan de wensen van de projectontwikkelaar. 'Kenmerk van de buurt', zegt Reijnhout, 'is het vrije kavel. Hoewel de woonhuizen zich in stand niet significant onderscheiden, zijn de meeste woonhuizen individueel gebouwd. Dit moet je ook voor de toekomst willen nastreven. Mét behoud van het uitgangspunt dat op deze locatie ook sociale woningbouw moet worden gerealiseerd en mét het aanpassen van de nieuwbouw aan de bestaande patronen. Aan Schiedam is gevraagd te voorzien in woningbouw op toplocaties en deze gerealiseerd volgens de daarvoor geldende normen. En daaronder wordt dan niet de dertigerjaren stijl begrepen, waarmee elke projectontwikkelaar onmiddellijk op de proppen komt. Het zal moeten gaan om woningbouw van een onderscheidend karakter. Moeilijk, in dit gebied en tegen deze achtergrond, maar wel leuk.' Groeneweg: 'Een beeldkwaliteitsplan zien wij als eerste vereiste. Het is een kwestie van goed organiseren om in dit gebied én sociale woningbouw te realiseren én een vrije bebouwing toe te staan, waarbij uit de meeropbrengst van een vrije verkavelingen de kosten voor de sociale component worden gedekt. Een beeldkwaliteitsplan is een eerste vereiste om ervoor te zorgen dat in dit gebied de aannemersarchitectuur geen voet aan de grond krijgt. Ik bedoel hiermee de 'boerderette' al dan niet in witte marmergrit uitgevoerd en afgewerkt met blauw geglazuurde daken en openslaande bonanzadeuren aan de zijde van het terras. Een goed beeldkwaliteitsplan laat de architect alle vrijheid en voorkomt tegelijkertijd verwijdering tussen nieuwbouw en bestaande bebouwing. Schiedam heeft daarvan twee direct bruikbare voorbeelden in het recent gerealiseerde complex Nieuwe Haven, Burgemeester Knappertlaan en de Warande en op de hoek Nieuwe Haven en Westerkade. Het zijn de projectontwikkelaars die doorgaans tegen het beeldkwaliteitsplan te hoop lopen. Vanuit het oogpunt van grootschalige stedelijke ontwikkeling is er echter alles voor te zeggen een goed doortimmerd plan te hebben en dit ook overeenkomstig te handhaven. Aan het voorstel van het gemeentebestuur wordt momenteel gewerkt. Of Reijnhout en Groeneweg in een volgend stadium, het uitwerken van het verkavelingsmodel, het opstellen van het beeldkwaliteitsplan en voorbereiding van de praktische uitvoering, eveneens betrokken zullen zijn staat nog allerminst vast. Wat zowel Adri Reijnhout als Peter Groeneweg nu al wel met klem bepleiten is het behouden van het voormalige zusterhuis aan de andere zijde van de tuin van het Vlietland- ziekenhuis. Dit dan zonder de ontsierende nieuwbouw die in later jaren aan het zusterhuis in toegevoegd. Reijnhout: 'Op de keper beschouwd is het een leuk en karakteristiek bouwwerk dat een belangrijke schakel kan vormen tussen de directe omgeving en de nieuwbouw op de ziekenhuislocatie. Er zou dan wel een bestemming voor moeten worden gevonden. Misschien studentenhuisvesting of het inpassen van appartementen in de bestaande schil. Het kan van alles zijn en een uitdaging temeer voor de toekomstige initiatiefnemers in dit gebied. Ik hou me voor suggesties in ieder geval aanbevolen, dan kunnen die meteen in ons voorstel worden meegenomen.' Het voormalige zusterhuis, Foto Adri Reijnhout. 373 Musis

Musis | 2008 | | pagina 373