Roovers in de Gorzen. Een onopgesmukt beeldverslag Met het derde deel van 'Roovers in Schiedam; De Gorzen' heeft Uitgeverij Voet een ander pad gekozen. Auteur Paul Meurs die de twee vorige delen voor z'n rekening nam, heeft plaats gemaakt voor Laurens Priester en Henk Slechte die voor het derde deel de samenstelling en teksten hebben verzorgd. Op het eerste oog lijken de verschillen met de twee eerste delen minimaal. De vormgeving is nagenoeg ongewijzigd en ook het karakter van de foto's is - vanzelfsprekend bijna - gelijk. Roovers fotografeerde Schiedam tussen circa 1955 en 1980 voornamelijk in opdracht van het gemeentearchief en gemeentewerken. Het voornaamste doel was het vastleggen van het straat- en stadsbeeld en de vele veranderingen daarin. Zijn 'vrije' fotografie die hij regelmatig aan het gemeentearchief aanbood, week in karakter nauwelijks af van de foto's die hij in opdracht maakte. Jan Roovers was een nauwkeurig fotograaf die zich stipt hield aan hetgeen zijn opdrachtgevers wensten. In de duizenden opnamen die hij voor gemeentearchief en gemeentewerken maakte, heeft hij vooral aandacht voor de gebouwde omgeving. De mens vervult in zijn foto's een ondergeschikte rol. Desalniettemin vormt de verzameling foto's die hij in grofweg vijfentwintig jaar maakte vanuit historisch-topografisch oogpunt een uniek document. Met de serie fotoboeken waarin 'De Gorzen' het derde deel is heeft uitgeverij Voet niet de pretentie de kwaliteiten van Roovers als fotograaf van zijn tijd voor het voetlicht te brengen. Eerder kiest hij voor de veilige weg naar de boekenkast van de 'Schiedam-verzamelaars'. Vele daaronder zullen de foto's van Roovers al kennen uit hun naspeuringen in het gemeentearchief. En weten dat 'de collectie Roovers' een veel geraadpleegde, maar slechts mondjesmaat gepubliceerde bron is. Als beeldrechthebbende schermt Uitgeverij Voet de publicatie van losse foto's effectief af. De keuze om deze dan nu in delen gekanaliseerd onder de aandacht van een groot publiek te brengen kan alleen maar worden toegejuicht. De formule van de uitgaven in de rij 'Roovers in Schiedam' is simpel en wijkt uiterlijk weinig af van vergelijkbare series als bijvoorbeeld de ooit door de oud-Schiedammer Jan Lissenberg voor zijn Europese Bibliotheek bedachte reeks 'In oude ansichten'. Schiedam behoorde daarin tot de eerst- behandelde steden. 'In oude ansichten' omvat inmiddels een hele bibliotheek waarin - behalve vrijwel elke Nederlandse stad en streek - in de loop der jaren ook tal van steden in België, Frankrijk en Duitsland zijn opgenomen. Een gouden formule derhalve in het handzame formaat van 18 bij 26 centimeter oblong en - om het simpel te houden - geheel in zwart gedrukt. De gehanteerde formule voor Roovers in Schiedam laat weinig ruimte voor een tekstuele inkleuring. I Havendijk 1964 Musis 374

Musis | 2008 | | pagina 374