II kil 111 I III ui Toegestaan is een beknopt voorwoord en een bijschrift bij elke foto die de omvang van 570 posities niet te boven mocht gaan, punten, komma's en spaties meegerekend. In afwijking van de twee vorige delen hebben de samenstellers, behalve het één pagina omvattende voorwoord, achterin ook een beknopte historische schets van de Gorzen opgenomen. In een - grondig op feiten nageplozen en dus geautoriseerde - notendop wordt hierin de geschiedenis van deze voormalige fabrieks- en latere arbeiderswijk verteld. Het ware beter geweest dit onderdeel voorin te plaatsen, want hoe kort en feitelijk ook, het licht toch de verhoudingen toe tussen de oudst bebouwde delen van de Gorzen, vanaf de Varkenssluis tot het Hoofd toe, de oudste arbeiderswoningen tussen de Dwarsstraat en Groenelaan en de latere planmatige uitbreidingen. De tekstruimte van maximaal 570 posities voor elk fotobijschrift biedt ruimte voor speelsheid noch uitweiding. De samenstellers Priester en Slechte hebben zich dit terdege gerealiseerd. Daarmee hebben ze de valstrik vermeden waarin de vorige samensteller Paul Meurs helaas wel is gelopen. Als hoogleraar stedelijke ontwikkeling trachtte Meurs in het bieden van achtergronden bij de foto's een schets te geven van de stedenbouwkundige ontwikkeling van Schiedam. Hij schoot daarin als niet-Schiedammer helaas tekort in de kennis van feiten en gebeurtenissen en herkenning van de foto's. Zo dateert hij een foto van de Vijf Wezen aan de Laan in 1953, terwijl elke Schiedamse leek hem had kunnen vertellen dat deze foto voor 1930 moet zijn gemaakt, evenals een in 1940 gedateerde foto van het Broersveld en eentje van de Korte Hoogstraat waarop hij in 1943 een bakkerskar laat rijden met een weldoorvoed paard daarachter. 375 Musis Buitensluis 1975

Musis | 2008 | | pagina 375