Croenelaan 1958 In de bijschriften van 'De Gorzen' is gekozen voor een puur feitelijke benadering. Op die manier weten we dat in 1953 18 schillenboeren in Schiedam tezamen 2.269 ton schillen ophaalden (die van tuinbonen niet meegerekend want die waren door het teveel aan looizuur onbruikbaar als veevoeder en moesten dus gewoon in de vuilnisbak worden gedeponeerd - de bak aan de stoeprand te reinigen door de eerste Schiedamse bakkenwasserij) maar ook dat de Vereeniging tot het verschaffen van goede woningen aan minvermogenden te Schiedam niet alleen Nieuwsticht heeft gebouwd maar ook een complex woningen realiseerde aan de Hagastraat nabij het in 1979 afgebroken café van Bram Scholte. Die feitelijkheid sluit uitstekend aan op het karakter van de foto's. Roovers had niet tot taak het karakter vast te leggen van onder andere dit stadsdeel, zoals ongeveer terzelfder tijd Robert Collette dat wel deed in zijn foto's van de ruiterij van Van Geyl aan de Wilhelminahaven, de spelende jeugd in Gorzen, de arbeiders van Wilton Fijenoord en Gusto op weg naar huis, de industrie aan de Maasdijk en de koetsiers aan de ochtendkoffie in café De Klok. 'Voor oudere Schiedammers moeten de foto's van Roovers een feest van herkenning zijn met alle verdwenen winkels, gesloopte gebouwen, bekende gezichten en de bijbehorende persoonlijke herinneringen', zeg Paul Meurs in het voorwoord van deel twee in de serie 'Roovers in Schiedam: 'De modernisering van de binnenstad. Het Voorwoord besluit daarop met: 'De foto's van Roovers laten een grotendeels verdwenen samenhang zien, die helpt om de hedendaagse stad beter te kunnen begrijpen en waarderen'. Laurens Priester en Henk Slechte tonen zich in het voorwoord van deel drie: 'De Gorzen' heel wat terughoudender: 'Het cliché wil', schrijven zij, 'dat ondanks al deze ingrepen de Gorzen zijn eigen karakter als woonwijk behouden heeft. Families wonen er nog steeds van generatie op generatie in een dichtbevolkte wijk met veel smalle straten en kleine woningen. Dit mag voor een deel waar zijn, maar het neemt niet weg dat de Gorzen zoals Jan Roovers die fotografeerde, een wijk met veel industriële bedrijvigheid, voor een belangrijk deel verdwenen is.' Geen feest der herinnering dus, maar het plaatsen van de foto's in de juiste context waarin Roovers zijn foto's maakte, als onopgesmukte documentatie van het straat- en stadsbeeld tussen 1953 en 1980. En om die reden een belangrijke bron en waard om zorgvuldig publiek te worden gemaakt. Hans van der Sloot Musis 376

Musis | 2008 | | pagina 376