Museumvondsten DK GroOTF. KTTKN-OoRl Vlaardingen in Brussels bezit In Museumvondsten stelt Jeroen ter Brugge - al dan niet geholpen door één der mederedacteuren - maandelijks een of meerdere voorwerpen centraal, die zich niet in lokale collecties bevinden, maar hierin wel degelijk zouden thuishoren. Het Rijksarchief in Brussel is niet de eerste plaats waar je 17e eeuwse topografische kaarten van Vlaardingen verwacht. Toch doken hier in twee banden handschriftkaarten van de stad op die het landbezit van de familie D'Overschie weergeven. Tussen 1617 en de jaren veertig van die eeuw verkreeg dit Delftse brouwersgeslacht een uitgebreid agrarisch areaal in Vlaardingen en Vlaardinger-Ambacht. Voor een deel door vererving en voor een ander deel door aankoop. Het landbezit concentreerde zich op drie locaties: rondom boerderij de Moordwoning aan de Zuidbuurt, rond boerderij Noorderhuizen in de Holiërhoeksepolder en in de Vettenoordsepolder. De ingekleurde manuscriptkaarten geven een nauwkeurig beeld van de vorm en omvang van de landerijen en hun ligging ten opzichte van geografische structuren, zoals dijken, waterlopen, maar bijvoorbeeld ook de stad Vlaardingen. De negentien kaarten zijn alle gedateerd (tussen 1621 en 1640) en voorzien van een toelichting over de ligging en de oppervlaktemaat. Naast het landbezit tonen de kaarten van Floris Jacobszn, Joan van Beest, Pieter Floriszn van der Salm en Jan Janszn Stampioen de Jonge versierde windrozen en maatbalken. Tot de meest aansprekende exemplaren behoren die waarop de stad zelf is afgebeeld. De lay out klopt daarvan aardig, maar de schematische weergave van de huizen gaat aan de toenmalige werkelijkheid voorbij. De afgebeelde kaart van 1641 geeft daarentegen wel de vorm van de kerk goed weer, met het hoge middeleeuwse koor en het herstelde, lage, middenschip. Kort daarna zou de bij de stadsbrand van 1574 vernielde kerk verder hersteld en uitgebreid worden. Door vererving belandden de kaartboeken in België, waar nog steeds een familie d'Overschie de Neeryssche woont. JTB Musis 382

Musis | 2008 | | pagina 382