Een Schiedamse Hildo Krop? Bijna op ooghoogte bevinden zich in de gevel van de Nieuwe Passage twee - in zwart graniet uitgevoerde - ornamenten, die met een grote mate van waarschijnlijkheid zijn vervaardigd door de Amsterdamse stadsbeeldhouwer van Steenwijkse geboorte Hildo Krop (1884 - 1970). Krop dankt z'n grootste bekendheid aan de beeldhouwwerken in opdracht van de architecten van de Amsterdamse school en de monumentale werken in opdracht van de gemeente Amsterdam. Tussen 1913 en 1916 werkte hij mee aan het Amsterdamse Scheepvaarthuis, dat aan de Prins Hendrikkade werd gebouwd. Hiervoor beitelde Krop een aantal portretten van de grote grondleggers der scheepvaart. In het Scheepvaarthuis werkte hij nauw samen met andere decoratie-kunstenaars waaronder de glazenier Willem Bogtman en de keramist Willem C. Brouwer. Bogtman werkte voor veel architecten die naam maakten binnen de Amsterdamse school en voerde daarbuiten glas-in- lood-ontwerpen uit van Theo van Doesburg en voor J.J.P.Oud. In het merendeel van de gebouwen van de hand van Piet Sanders zijn Bogtman en Brouwer betrokken geweest. Ook op het niveau van de volkswoningbouw. In alle gebouwen van individuele signatuur zijn Bogtman en Brouwer rijk vertegenwoordigd. In de Passage zijn veel ornamenten door beide decoratie-kunstenaars vervaardigd. Het ligt voor de hand om te veronderstellen dat het beeldhouwwerk in de gevel van de hand is van het derde lid van het - in de jaren '30 van de vorige eeuw nog samenhangend - driemanschap dat als gebonden kunstenaars in het interbellum grote naam maakte. Het is in elk geval een onderzoekje waard. HVDS 383 Musis

Musis | 2008 | | pagina 383