Jan Roovers in Vlaardingen In de gemeentearchieven van Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen alsmede de diensten van gemeentewerken van deze drie steden had Jan Roovers van 1953 belangrijke opdrachtgevers. In Vlaardingen fotografeerde hij al in de Tweede Wereldoorlog. Vlaardingen is ook de eerste stad die publicaties weidde aan de fotografie van Roovers. Het werk van fotografen die in opdracht werkten van de diensten van gemeentewerken en de gemeentelijke archieven kan niet worden losgezien van de bestuurlijke en stedenbouwkundige ontwikkelingen op dat moment. Aan het eind van de jaren '40 van de vorige eeuw werden voor de gemeenten Vlaardingen en Schiedam grote, ambitieuze ontwikkelingsplannen vastgesteld. Beide steden zouden daarin uitgroeien tot industriesteden van meer dan honderdduizend inwoners elk, verbonden door een net van interstedelijke en regionale verbindingen en aangesloten op het rijkswegennet. Ook de keuze voor op dat moment prominente stedenbouwkundigen hangt hiermee samen. In Rotterdam en Vlaardingen onder andere Willem van Tijen, Huig Maaskant en Lotte Stam, die onder andere het basisontwerp voor de wijk Pendrecht op haar naam bracht, in Schiedam de stedenbouwkundige Josef Horvath die daar in samenwerking met Emile Groosman en later Jaap Bakema het masterplan ontwikkelde voor de wijk Nieuwland. In Vlaardingen had vooral Willem van Tijen grote invloed. Van Tijen vestigd zijn naam als architect in 1933 met het flatgebouw aan de Parklaan in Rotterdam Hij ging zelf met zijn gezin op de bovenste verdieping wonen. Willem van Tijen was een gezaghebbend lid van de architectenvereniging De Opbouw en legde zich in de periode 1933 - 1938 toe op het ontwerpen hoogbouw waar hij grote verwachtingen van had. In 1934 reeds realiseerde van Tijen in Rotterdam de Bergpolderflat, het prototype van de wereldwijd bekende galerijflat. Musis 384

Musis | 2008 | | pagina 384