vorming, geschiedenis en café De Ster jagen, maar daar bleef het voor Ria meestal bij. Hoewel alle gezinsleden wel op de een of andere manier allergisch waren voor dieren, waren er altijd dieren in huis. Ze hielden van dieren en konden moeilijk zonder. In huize Janse werd ook graag en veel gezongen. Jeane speelde viool en Ria piano. Vader, moeder en de dochters zongen vaak uit volle borst, in de oorlog liefst vaderlandse liederen met de ramen open. Ria Janse vergelijkt de sfeer in het café met die in een Engelse pub. Iedereen kwam er. De visboer die met zijn kar op de Koemarkt stond, maar ook de klaverjasclub, en vaste gasten die een borrel kwamen drinken. Toen Pierre Janssen in 1956 conservator van het Stedelijk Museum was geworden, kwam die er na afloop van de opening van een tentoonstelling, met zijn gasten. De kunstenaars dronken niet alleen, maar tekenden ook het interieur. Een tekening van Dick Bos is bewaard gebleven, en andere vinden we nog in oude kranten, of wellicht bij particulieren. Nico van Bekkum (1936) tekende De Ster als een verstild café, waar de tijd heeft stilgestaan, een ouderwets proeflokaal. Het tegendeel en ook prachtig is de tekening van Theo (Doop) Wiegman bij een artikel in het Rotterdamsch Nieuwsblad van 18 november 1961onder de kop Reünie van Gildebroeders van Sint Lucas. Dat artikel beschrijft hoe Schiedam in De Ster zijn eerste 'kunstenaarsinstuif' had. Nadat Pierre Janssen na afloop van een opening een paar 'opwekkende reclameprenten' van de Schiedamse jeneverindustrie had laten zien, besloten de kunstenaars onder zijn gehoor, 'roodgebaard of gepaardestaart of anderszins kenbaar gemaakt door uiterlijke ordetekenen', de rest van de avond gezamenlijk door te brengen. En jawel, ze trokken, onder aanvoering van Daan van Golden, Dick Bos en Theo Wiegman naar De Ster. Het was een heel gezelschap, en Janse was al bezig te sluiten. Kunstenaarscafé Ria Janse groeide niet op in het café, zoals veel kinderen van caféhouders. Het gezin Janse woonde boven, en de werelden van gezin en café waren gescheiden. Vader werkte beneden, moeder hielp daar en ook Ria d'r jongere zus Jeane sprong later bij in het café als het druk was met gasten of mensen die een fles kwamen kopen. Zo is ze ook getekend door één van de gasten, de Schiedamse kunstenaar Dick Bos. Jeane was beter in 'small talk' dan Ria, die bovendien naar geheelonthouding neigde. Maar er was en bleef een strikte scheiding tussen boven en beneden. Moeder kon heerlijk koken en liet Ria beneden wel eens likeur voor een gerecht halen, of rode wijn voor de hazenpeper, als vader was wezen 'Je moet proberen jezelf helemaal weg te werken (Ria Janse in de Varagids 17 juni 1972) 389 Musis De familie Janse. Links Ria Janse

Musis | 2008 | | pagina 389