Ria woonde nog thuis en had een eigen kamer in de dakkapel van De Ster, geen atelier maar gewoon een kamer waar ze in alle rust kon tekenen en ontwerpen. Ria Janse, werkend aan de lithosteen in haar kamer boven Café De Ster Ze exposeerde met S 45 in het Stedelijk Museum, maar dat werd er niet gemakkelijker op, toen dat onder Pierre Janssen en Hans Paalman grotere pretenties kreeg dan alleen het exposeren van het werk van de lokale kunstenaars. Ze was lid van S 45 en deed mee aan de groepsexposities, maar ze was niet erg actief. Ze deed opdrachten voor geboortekaartjes en ex-librissen, maakte een schilderij van Maria met kind voor een familielid en voerde opdrachten uit voor 'haar' kerk, de kerk van Onze Lieve Vrouw Visitatie aan de Nieuwe Haven die sinds 1933 Liduinakerk heette, en in Schiedam vooral bekend was als de Frankelandkerk. Die kerk is in 1969 respectloos gesloopt. Dat was een noodzakelijke bezuiniging, maar het had wel anders gekund. Ria denkt met afgrijzen terug aan de manier waarop dat gebeurde. Vandalen mochten de prachtige ramen van de kerk kapot slaan, terwijl de broers Henderickx hadden aangeboden deze zorgvuldig te verwijderen. Het kerkbestuur had geen greintje cultureel benul. Op de dag dat de parochianen afscheid van hun kerk namen, bleven die lang en geëmotioneerd in de kerk. De volgende dag was het gebouw een venduhuis waar je erwtensoep kon kopen. Vreselijk. Ria begrijpt dat één kerk moest verdwijnen, maar ze begrijpt niet waarom dat niet de Singelkerk is geworden, want de Frankelandkerk was veel beeldbepalender. Educatie in Boijmans Ria Janse was en is gelovig. In 1950 - een heilig jaar - ging ze met twee vriendinnen van de academie naar Rome. Ze gingen als pelgrims, wat betekende dat ze gingen lopen en, als het zo uitkwam, liften. De bedevaart naar Rome duurde drie maanden. Toen Ria na die drie maanden thuis aanbelde, zei haar vader: 'Jeane, zet de soep op, daar komt een skelet binnen'. In 1951 heeft Ria met dezelfde vriendinnen naar Fatima gelopen en gelift, en in 1952 zijn ze naar Israël geweest. Het waren prachtige tochten, waarop Ria veel leerde, en nadacht over haar toekomst. In 1952 vroeg een collega van de academie of ze op freelancebasis in Museum Boijmans van Beuningen rondleidingen wilde geven. De inspecteur van het onderwijs vond dat vooral leerlingen van het (M)ULO meer culturele bagage moesten krijgen. Het was een populaire opleiding voor jongens en meisjes uit de burgerij, en inspecteur Van Doorn vond dat talenkennis en boekhouden niet genoeg waren voor mensen die een middenpositie in de maatschappij gingen bekleden. En dus gingen in 1952 drie kunstenaars in Boijmans een paar uur per week rondleidingen geven. Dat was een zware klus, want ze moesten het museum en zijn collecties leren kennen, van oude tot moderne kunst, maar ook meubels en gebruiksvoorwerpen. Voor Ria ging een wereld open, die haar leven heeft bepaald. Dat was niet in de eerste plaats de collectie, maar meer wat ze later in een interview noemde 'een denkproces op gang brengen, het publiek over vooroordelen en drempels helpen.' In dat interview in de Vara Gids legde ze het in 1972 duidelijk uit: 'veel mensen kunnen alleen denken in taal, in woorden. 391 Musis

Musis | 2008 | | pagina 391