Vijftig boeiende verhalen van Han van der Horst Han van der Horst, foto Jan van der Ploeg Hart van der Horst kan goed verhalen vertellen over de Schiedamse geschiedenis. Tijdens de Landelijke Archievendag van 13 oktober 2008 boeide hij schijnbaar moeiteloos en slechts met de hulp van enkele steekwoorden een uur lang in het theater van Bibliotheek Waterweg de toehoorders die waren afgekomen op zijn lezing over de geschiedenis van Schiedam West. Voor Van der Horst was dat een onderwerp dicht bij huis. Geboren in 1949 op een zolder in de Sint-Liduinastraat en schoolgaand bij de Broeders van Maastricht op de Sint-Jozefschool in de Nassaulaan kon hij zijn eigen verhaal over West vertellen, vol vaart, humor en oog voor details. Laurens Priester Lezend in Van der Horsts Een bijzonder land. Het grote verhaal van de vader landse geschiedenis, de dikke pil die verscheen vlak voor het begin van het geschiedenisbombardement op de Nederlandse televisie, moest ik direct terugdenken aan die tweede zaterdag in oktober. Het was ongetwijfeld keihard werken om die vijftig verhalen die hij vertelt in 666 bladzijden te persen, maar het plezier als verhalenverteller spat van iedere pagina af. Van der Horst slaagt er in zijn lezer vele aangename uren te schenken door zijn weigering genoegen te nemen met de droge opsomming van feiten. Of hij nu schrijft over de Hunebedden, Bonifatius, Floris V, Karei V, de Statenbijbel, de Eerste Wereldoorlog, de televisie, Annie M.G. Schmidt of de aardgasbel, het is en blijft leesbaar en leerzaam. Bij het schrijven van Een bijzonder land spiegelde Han van der Horst zich aan het voorbeeld dat Jacob van Maerlant Musis 394

Musis | 2008 | | pagina 394