De Liduinawinkel: een Schiedams trefpunt voor bedevaartgangers, toeristen, schaatsers en chronisch zieken Aleida, de verleenster van stadsrechten aan Schiedam, en Liduina, de eerste Nederlandse die volgens de pauselijke bul van 1890 als heilige mag worden vereerd, worden het komend jaar in Schiedam bezongen in musicals, besproken in lezingen en uitgelicht in tentoonstellingen. Zij vormen als twee Sterke Vrouwen voor uiteenlopende evenementen het centrale thema. Al denkend over het rolmodel dat Liduina ook in deze tijd kan zijn, kwamen Alwine van Winsen en Janet van Huisstede afgelopen zomer tot de conclusie dat een fysieke plek voor Liduina in Schiedam op z'n plaats is. Grafisch ontwerper Alwine en communicatieadviseur Janet verzamelden de afgelopen maanden een groot team van uiteenlopende en enthousiaste vakmensen om zich heen om de Liduinawinkel te realiseren. Het wordt een plek waar je informatie kunt vinden, producten kunt kopen, een stadswandeling kunt starten en kaartjes voor een fluisterboottocht op De Liduina kunt kopen. Het liefst geleid door chronisch zieken, want Liduina is hun voorspraak. Wie zich aangesproken voelt, mag zich aansluiten. Vreemd genoeg speelt de Liduinaverering in Schiedam al enkele decennia niet meer zo'n belangrijke rol. Ongetwijfeld is dat mede te wijten aan de ontkerkelijking. Toch kan Liduina juist in deze tijd een belangrijk rolmodel zijn, ook voor mensen die niet van katholieke huize zijn. Wie was Liduina, ook wel Lidwien of Liedewij genoemd? Liduina leefde van 18 maart 1380 tot 14 april 1433 in Schiedam. Ze viel op 15-jarige leeftijd op het ijs op de plek die nu de Kreupelstraat heet, raakte verlamd en bleef 38 jaar St. Liduinakapel, foto Jan van der Ploeg 397 Musis

Musis | 2008 | | pagina 397