lang, tot haar dood in 1433, aan het bed gekluisterd. Liduina werd al tijdens haar leven een symbool voor langdurig lijden en was toen al voor vele bezoekers een troost door de wijze waarop zij haar lijden wist te ontstijgen. In de tijd dat Liduina leefde, bestond Schiedam uit niet meer dan 2400 inwoners. De verschillende geschriften die over haar vertellen - onder andere van pastor Brugman die kennelijk een goed prater was - roemen haar immer luisterend oor en wijze woorden. Het was een vrouw die ondanks haar eigen lijden intensief aandacht had voor anderen. Haar visioenen raakten al tijdens haar leven wijd en zijd bekend en zetten de rijken aan tot schenkingen die ze meteen weggaf aan de vele armen in de stad. Haar wonden - waarschijnlijk ook te wijten aan het doorliggen - roken volgens de overlevering naar rozen. Liduina werd op 14 maart 1890 door Paus Leo XIII zalig verklaard en daarmee uitgeroepen tot de eerste Nederlandse vrouwelijke katholieke heilige. Zij is patrones van de chronisch zieken en - door haar val op het ijs - ook beschermheilige van de schaatsers. In Canada, een schaatsland bij uitstek, is Liduina daardoor bekender dan hier in Nederland. Liduina-basiliek Liduina's relieken - een deel van haar botten - bevinden zich in de Liduina-basiliek bij het Stadserf. Deze basiliek heette in de volksmond lange tijd De Singelkerk, maar veranderde van naam doordat Paus Johannes Paulus II op 18 juni 1990 de kerk tot basiliek verhief. In de basiliek zijn vele miljoenen geïnvesteerd. Maar omdat Pastoor Vismans noodgedwongen de basiliekdeur gesloten houdt uit angst voor grijpgrage vingers, kunnen geïnteresseerden het schitterende resultaat van deze forse investering slechts één maal per week bekijken. De Schiedamse aandacht voor de heilige Liduina is verder ook heel beperkt. Elk jaar op 14 juni en 14 april wordt haar naamdag gevierd en elke twee jaar wordt er een muzikale uitvoering in een van de Schiedamse kerken gewijd aan Liduina. In andere plaatsen in de wereld wordt heel anders met de heiligen omgegaan. Heiligenplaatsen worden druk bezocht. Denk aan Lisieux in Noord-Frankrijk, Lourdes in Frankrijk, Fatima in Portugal, Santiago de Compostella in Spanje. Het zijn pelgrimsoorden waar miljoenen mensen komen - om te bidden, voor zelfreflectie of uit nieuwsgierigheid - en waar de commercie welig tiert. Waarom niet in Schiedam? Proef voor één jaar Alwine van Winsen en Janet van Huisstede hebben een al lang leegstaand winkelpand op het oog, pal naast de Grote Kerk waar Liduina in 1433 werd bijgezet. Op haar eigen verzoek in een kist boven de grond in een speciaal voor haar gerealiseerde aanbouw die nu nog herkenbaar is in de vloer van de kerk. Al snel werd deze plek zo druk bezocht door pelgrims, dat verdere uitbreiding noodzakelijk was. De Liduinawinkel kan in het kader van de Groten van Schiedam een jaar lang proefdraaien. Mocht de winkel een groot succes blijken en vele toeristen en pelgrims naar Schiedam trekken, dan kan overwogen worden de winkel in stand te houden. Hierover lopen gesprekken met de VW Schiedam en Stichting Promotie Schiedam. Liduinaproducten De winkel is meer dan een verkooppunt van producten. In het initiatiefteam zijn inmiddels tal van ideeën ontstaan over wat bezoekers moeten kunnen vinden in de winkel. Een permanente expositie over Liduina waaraan het gemeentearchief en historicus Hans van der Sloot willen meewerken. De twee in Schiedam woonachtige prijswinnaars op gebied van industrial design Roos Knoppert en Leon van Spijk hebben aangeboden een bijzonder winkelinterieur te ontwerpen. Heiligenbeeldjes van Liduina kunnen in Brabant worden geproduceerd. De Liduinaroos is een roos die door een Nederlandse kweker in 2009 officieel wordt opgedragen aan Liduina en waarmee Schiedam veel publiciteit kan trekken. Liduinatranen is de naam van een rozenlikeur, geproduceerd door een Schiedamse distilleerderij met als ondertitel 'een zalige Schiedamse specialiteit'. Vrij Werk strategisch ontwerp ontwierp hiervoor al een etiket! Weleda is benaderd voor deelname aan een Liduina rozenzeep en rozen-massageolie. Er wordt 'gebroed' op Liduina-kaarsen, -ansichtkaarten, -boeken en -rozenkransen. De winkel kan het startpunt vormen van een wandeling door de stad met alle punten waar Liduina een belangrijke rol heeft gespeeld, met tevens een bezoek aan de Grote Kerk en een rondleiding door de Liduinabasiliek. Sonja Ammerlaan werkt VQor de Stichting Promotie Schiedam nu al zo'n stadswandeling uit. In de winkel kun je een rondvaart boeken op fluisterboot De Liduina met onderweg alle aandacht voor Liduina en het dagelijks Schiedamse leven in haar tijd. Na afloop kun je bij Restaurant 't Stadhuys een zogeheten Liduina-lunch nuttigen of bij IJswinkel Scyedam een Liduina- ijsje eten met rozensmaak. Het CWI en UWV op Het Werkplein helpen zoeken naar chronisch zieken die elk een paar uur per dag of per week als enthousiaste winkelmedewerkers aan de slag kunnen. Vanzelfsprekend is ook de inzet van de gemeente noodzakelijk en de steun van een aantal fondsen. De organisatoren zijn verder benieuwd naar ideeën die kunnen helpen de Liduinawinkel op het Stadserf te realiseren. Musis 398

Musis | 2008 | | pagina 398