Museumvondsten De Heilige Vincentius van Paulo Maritiem Museum Rotterdam Rond het midden van de 19e eeuw levert Schiedam een niet onverdienstelijke bijdrage aan de vaart op Indië. De stad bekleedt, in aantallen schepen en tonnage, na Amsterdam, Rotterdam en Dordrecht de vierde plaats. De jeneverexport zal hier zeker een rol hebben gespeeld, naast het algemene vracht- en personenvervoer. Eén van de reders actief in de Indische handel is J.H. van Gent. In 1850 koopt hij zijn eerste schip, de Louisa Prinses der Nederlanden. Bij de Schiedamse scheepswerf 'De Lelie' van G. Lindeman aan de Buitenhaven laat hij vervolgens tussen 1850 en 1856 zes schepen bouwen: de Stella Maris, Heilige Willibrordus, Sint Jan, Heilige Vincentius van Paulo, Heilige Liduina en de Patriarch Samhiri. Dat hij een vroom katholiek is, blijkt wel uit de namen die hij voor zijn schepen kiest. Maar het geloof gaat verder; hij ontslaat kapitein Borger van de Stella Maris, koud terug van een geslaagde reis, 'wegens vloeken'. In 1861 verkoopt hij zijn vloot barken en brikken aan zijn stadgenoot J.D. Meijer en sterft het jaar daarop, vermoedelijk onderweg op bedevaart, tijdens de reis naar het Heilige Land. De aquarel in de collectie van het Maritiem Museum Rotterdam toont de Heilige Vincentius van Paulo (vernoemd naar de Heilige, die in de 19e eeuw naamgever van allerlei liefdadigheidsinstellingen was). De bezaanmast voert de nummervlag (R27) van kapitein K.H. de Groot, wiens naam onderaan vermeld staat. Het op 1858 gedateerde kunstwerk is anoniem, maar doet erg denken aan de aquarellen van Jacob Spin. Musis

Musis | 2009 | | pagina 12