Van Speijk herdacht m - Maritiem Museum Rotterdam Wat bezielt de Vlaardingse Johanna Dorsman 1859- 1898) om in 1873, 14 jaar oud, een exploderend schip uit 1831 als kussendek te borduren? Ongetwijfeld om zich, als meisje van de gegoede klasse, te bekwamen in een handvaardigheid die bij haar stand past. Maar waarom dit toch wel martiale onderwerp, dat 42 jaar daarvoor plaatsvond? Het is niet zomaar een ontploffend vaartuig, het is 's Lands Kannonierboot no. 2', die op 5 februari 1831 in Antwerpen door Jan Cornelis van Speijk persoonlijk naar een andere wereld wordt geholpen. En Van Speijk was sinds die daad een begrip en een tot op de dag van vandaag vereerde vaderlandse held. Nog steeds wordt zijn naam bij de Koninklijke Marine hoog gehouden. De aanhang onder brede lagen van de bevolking is nu echter nagenoeg verdwenen, maar dat is wel eens anders geweest. Nadat hij zijn aan de kant gedreven en door Belgische opstandelingen bedreigde schip had doen ontploffen, met de apocrieve woorden 'dan liever de lucht in', barst er een enthousiaste volksverering uit. Het verwijt dat Van Speijk de controle over zijn schip was kwijtgeraakt en zijn bemanning ongevraagd ook de dood mee insleurde, wordt gemakshalve vergeten. De nadruk ligt op de opofferingsgezindheid en heldenmoed, die zich meteen vertaalt in talloze gedenktekens, liederen, boeken, prenten, schilderijen en aan hem refererende kunstnijverheid. In Vlaardingen wordt aan het havenhoofd een lichtbaak te zijner herinnering geplaatst en borduurt Jannetje Dorsman een kussendek met het fatale moment. De Van Speijkverering is in haar jaren nog springlevend en ook voor een opgroeiend meisje een tastbaar gegeven. Nu wordt het in het Maritiem Museum Rotterdam bewaard, als uiting van het sentiment van een bevolking bij een jammerlijk mislukte actie van een jonge officier van 's Rijks Marine. 13 Musis f :-l>-J<

Musis | 2009 | | pagina 13