Het zusterhuis op het oude Vlietland terrein L JlA De uit Den Haag afkomstige Constant Emil Alexander, architect bij Gemeentewerken, woonde aan de Stadhouderslaan 19, op loopafstand van het zusterhuis aan de Louise de Colignystraat. In 1936-1937 ontwierp hij voor het Gemeenteziekenhuis een onderkomen voor vijftig interne verpleegzusters. Herman Coenen, die zowat naast het zusterhuis woont, neemt de architectuur van dit oudste restant van het Gemeenteziekenhuiscomplex onder de loep. Herman Coenen Moeder-dochter-zusterhuis Het architectonische landschap in de jaren 1930 Als een koket dametje van net zeventig staat ze daar, een beetje verlegen lijkt wel, achter haar forse en wat plompe dochter van tegen de veertig die in volle breedte en hoogte boven haar uit torent. Nauwelijks zichtbaar is ze, maar voor een oplettende kijker duidelijk aanwezig! Zo ongeveer kun je de situatie schetsen van de twee vleugels van het complex op het voormalige terrein van het Vlietland Ziekenhuis, waar in vervlogen tijden de interne verpleegzusters waren ondergebracht. Het oude gebouw uit 1938 aan de Louise de Colignystraat is fantasievol vorm gegeven met aardige details ontleend aan de verschillende bouwstijlen uit de jaren 1930. De nieuwe vleugel langs de Nassau Dillenburgstraat uit de jaren 1970 is een typisch voorbeeld van de massieve, fantasieloze betonbouw die in die periode voor vele bouwwerken de kenmerkende stijl was. Nu het Vlietlandziekenhuis naar de nieuwe locatie verhuisd is, zal volgens de huidige plannen binnenkort het gehele complex gesloopt worden ten behoeve van woningbouw. Dit zal niemand in diepe rouw dompelen, tegenwoordig zijn er weinigen nog gecharmeerd van de megalomane betonbouw uit de jaren zestig. Dus slopen maar! Hoewel Er gaan steeds meer stemmen op om in elk geval de oude vleugel van het zusterhuis te sparen en er een nieuwe bestemming voor te zoeken. De argumenten hiervoor zijn veelal ontleend aan de architectonische waarde die dit gebouw heeft. Het is dus nuttig om de architectuur van het zusterhuis eens nader onder de loep te nemen, bekeken tegen de achtergrond van de heersende architectonische stromingen in de jaren 1930. Om de bouwkundige waarde van het gebouw te beoordelen moeten we het plaatsen binnen het architectonische klimaat in het Nederland van de jaren 1930. Dit werd beheerst door een richtingenstrijd tussen de aanhangers van Het Nieuwe Bouwen (ook wel het Modernisme of Functionalisme genaamd) enerzijds en anderzijds de zogeheten Traditionalisten (ook wel de Delftse School genoemd). Zowel in hun uitgangspunten als in de bouwkundige uitwerkingen ervan staan deze twee groepen vrijwel lijnrecht tegenover elkaar. Het Nieuwe Bouwen had als leuze "Licht, lucht en ruimte" hetgeen betekent dat de grens tussen binnen- en buitenruimte van een woning minimaal moest zijn. Dit werd gerealiseerd door grote raanrpartijen (vaak strokenramen), ruime (dak)terrassen en een flexibele ruimteverdeling binnenshuis. Ook hadden deze architecten een voorkeur voor moderne materialen als staal en beton wat tot uiting kwam in de witgepleisterde buitenmuren. Daarnaast kenmerkt hun bouw zich door platte daken en kubistische bouwvolumen. De Traditionalisten daarentegen zagen de woning als een veilige thuishaven waar de bewoners konden bijkomen van de drukke, jachtige wereld van de dagelijkse werkzaamheden en beslommeringen (ja zeker, toen ook al!). Daartoe gaven ze de voorkeur aan een herkenbare traditionele bouwstijl met het klassieke zadeldak, bakstenen muren met qua afmetingen bescheiden ramen met houten kozijnen. Het interieur kreeg de vaste klassieke indeling (zoals de bekende kamers en suite met schuifdeuren!) Naast deze twee hoofdstromingen met volstrekt tegengestelde principes waren er natuurlijk ook architecten die mengvormen hanteerden met stijlelementen uit beide richtingen, aslmede bouwmeesters met een geheel persoonlijke signatuur, zoals de vermaarde Dudok. j IwnMWïMS! Het zusterhuis gezien vanaf een hoog standpunt, 1971. Foto: J.F.H Roovers, Collectie Gemeentearchief Schiedam, beeldnr. 12499 Musis 14

Musis | 2009 | | pagina 14