Veel retro op de plaats van Vlietland De bewoners van het Nassau kwartier, verenigd in het buurtcomité dat meedenkt en - naar eigen hopen - meebeslist over de invulling van de, na sloop van het Vlietlandziekenhuis, vrijkomende locatie, zijn geen tegenstanders van behoud van het voormalige zusterhuis. Tijdens de presentatie van de eerste schets van een beeldkwaliteitsplan - op 27 januari in de Erker - toonden ze zich wel nieuwsgierig naar de toekomstige bestemming. Daarin zijn voor de herontwikkelaars wel een paar hobbels te nemen. De weinig creatieve na-oorlogse aanbouw zal gesloopt moeten worden wil het bouwwerk in z'n oorspronkelijke, eenvoudige elegantie worden hersteld. Bovendien zal het niet eenvoudig zijn een herbestemming te vinden waarbij de - uiterlijk zichtbare - verdeling van het interieur in kleine kamers, zoveel mogelijk gespaard blijft. Maar goed...., daarvoor zijn inmiddels elders in den lande voorbeelden genoeg voorhanden. In die eerste schets van de oud wethouders Adri Reijnhout en Peter Groeneweg kwamen meer voorbeelden aan de orde. De uitgangspunten - die zij aan de ongeveer vijftig toehoorders voorlegden - zijn globaal reeds in Musis ter sprake geweest. 'Kenmerk van de buurt', sprak Reijnhout in december 2008, 'is het vrije kavel. Hoewel de woonhuizen zich in stand niet significant onderscheiden, zijn de meeste woonhuizen individueel gebouwd. Dit moet je ook voor de toekomst willen nastreven. Mét behoud van het uitgangspunt dat op deze locatie ook sociale woningbouw moet worden gerealiseerd en mét het aanpassen van de nieuwbouw aan de bestaande patronen. Aan Schiedam is gevraagd te voorzien in woningbouw op toplocaties en deze gerealiseerd volgens de daarvoor geldende normen. En daaronder wordt dan niet de dertigerjaren stijl begrepen, waarmee elke projectontwikkelaar onmiddellijk op de proppen komt. Het zal moeten gaan om woningbouw van een onderscheidend karakter. Moeilijk, in dit gebied en tegen deze achtergrond, maar wel leuk.' De keuze voor het vrije kavel is overeind gebleven in deze eerste schets voor een beeldkwaliteitsplan. Daarbij spreken Reijnhout en Groeneweg zich uit voor een klassiek stratenpatroon. Gezien de vormgeving van het Nassaukwartier is dat een logische keuze. Elke andere zou tot gevolg hebben dat het nieuwe buurtje een vreemde eend in de bijt kan zijn. Op zich bestaat daartegen natuurlijk geen enkel bezwaar, ware het niet dat de architectuur en stedenbouwkundige inkadering in dat geval van zo'n hoge kwaliteit moeten zijn, dat deze de afwijking in vorm en stedenpatroon volledig motiveren. Daarvoor is in Schiedam noch de kwaliteit, noch het geld aanwezig. Aanbevolen wordt dus een klassiek, rechthoekig stratenplan met verplichte waterberging. In het plan wordt ook voorzien in energiezuinig bouwen met warmte/koudeberging op grondwaterniveau, een inmiddels beproefd keersysteem. De wijk zal gekenmerkt moeten worden door veel groen. Als voorzien wordt in hoogbouw dient deze aan de zijde van de Burgemeester Knappertlaan te worden gerealiseerd. Deze hoogbouw herbergt dan duurdere appartementen, hoewel erg hoog zal de bebouwing niet zijn. Voorgesteld wordt vier lagen. Een merkwaardige keuze, waar de stedenbouwkundige setting van dit gebied juist vertrouwd is met dat accent van massaliteit van het nog bestaande Gemeenteziekenhuis v/h Vlietland. Er zijn heel wat vooruitstrevende, fantasierijke architecten te vinden die met dit gegeven heel goed uit de voeten zouden kunnen. Ook bij de huidige, explosief gestegen bouwkosten. Gedacht wordt aan twee of drie appartementencomplexen waarin ook de segmenten van seniorenappartementen in de vrije huur sector en sociale koop kunnen zijn ondergebracht. Verder gaan Reijnhout en Groeneweg uit van huizen met erkers, dus ongeveer zoals het meest voorkomende type woonhuis in deze omgeving. Vanzelfsprekend bevat de schets een passage waarin gesproken wordt van een zorgvuldige en gedetailleerde architectuur, zo ongeveer een standaardbegrip in welk ontwikkelings- of herontwikkelingsplan dan ook en daardoor bijna tot pleonasme geworden. Ook het vervolg maakt niet meteen enthousiast. De parkeernorm wordt op 2 gesteld, waarmee Schiedam zeker niet voorop loopt als stad die met het oog op de samenleving van morgen, nu alvast een norm durft te stellen. Op de vrije kavels wordt een grote verscheidenheid van woningen gerealiseerd waarbij zowel klassieke als moderne vormen worden ingepast. Dakkapellen zijn toegestaan evenals schuurtjes mits deze tijdens de bouw met het woonhuis mee worden opgetrokken. Reijnhout en Groeneweg gaan niet alleen uit van een grote verscheidenheid aan woningen, ook de prijsstelling kent grote verschillen. Beginnend bij een prijs van net even onder de 200.000 euro kunnen deze oplopen tot boven het miljoen. De hogere prijzen kunnen tot uitdrukking worden gebracht in zichtbare en onzichtbare kwaliteit. Zichtbaar zijn dan natuurlijk architectuur, materialisering en perceelgrootte. Onzichtbaar zijn het aantal kamers, interne inrichting en grootte en hoogte van de verschillende ruimten. De schets stelt een streng regime voor waarbij de gemeente de regie voert. In alle gevallen moeten plannen worden getoetst aan het beeldkwaliteitsplan terwijl de bebouwing van de 'Vlietlandlocatie', als geheel het karakter van de directe omgeving niet mag aantasten. Voor de ideevorming werd gezocht naar referentiewijken in ondermeer Ypenburg, Boswijk, het Goese Meer, Barendrecht en Lansingerland. Als voorbeeldwijk voor de verdere ontwikkeling van de locatie werd met name de nieuwe wijk Mortiere bij Middelburg gekozen. De woonhuizen en vormgeving van de buurt benaderen naar de mening van Reijnhout en Groeneweg het meest de uitgangspunten die zij in hun eerste schets hebben vervat. Daarmee nemen ze dan wel grote afstand tot de stelligheid waarmee zij nog geen drie maanden geleden in Musis betoogden dat de 'Vlietlandlocatie' geen staalkaart mocht worden van retro- stijlen, grote overstekken en ander fraais dat elke projectontwikkelaar op z'n standaardrepertoire heeft. Mortiere vertegenwoordigt echter de 'pompadour van de middenklasse'. Haagsche bluf. Maar dan duur. En niets dat kan wedijveren met dat vrolijke zusterhuis in alle bescheidenheid. LP/HVDS 17 Musis

Musis | 2009 | | pagina 17