De winkel van Winzo aan het Van Schravendijkplein 12. (Opname augustus 1988, foto J. Borsboom, Collectie Stadsarchief Vlaardingen) Peter de Lange IJs is afkomstig uit de streken rond de Middellandse Zee, maar de koude delicatesse valt vooral bij noorderlingen in de smaak. In Zweden wordt meer ijs gegeten dan in Spanje. In Italië, waar ijs tot de cultuur wordt gerekend, bedraagt de gemiddelde consumptie per hoofd van de bevolking jaarlijks 4,5 liter, in Nederland het dubbele. De Vlaardingse ijsconsumptie per inwoners is nooit berekend, maar die moet hoger liggen dan het landelijk gemiddelde. Want daar staat de oudste ijssalon van het land. En de volksmond wil dat geen ijs kan tippen aan het ijs van Winzo. 'n Ijsje moet een exotische luxe zijn geweest in die jaren, een zoete, smetteloos witte droomconsumptie die je even deed vergeten dat je arm was en in een donker tijdperk leefde. Een lekkernij die altijd voorbehouden was geweest aan vorsten en Hogere Standen was zomaar verkrijgbaar op de hoek van je eigen straat. Voor een paar centen. Een wonder! Het liep storm op de eerste ijscowagen van Winzo. Durf en ondernemerschap lagen ontegenzeggelijk ten grondslag aan dit succes, hoewel geluk en onwetendheid ook een rol zullen hebben gespeeld. Want toen Cees van der Windt en zijn echtgenote Rika Van der Windt-Van Oeveren in 1919 met de ijsproductie begonnen, werden ze niet gehinderd door veel vakkennis. Cees had altijd gevaren als stuurman en Rika had haar handen vol gehad aan het grootbrengen van elf kinderen. Met zoiets buitenissigs als ijsbereiding had zij zich nooit beziggehouden. Het recept voor consumptieijs was hen aangereikt door een kennis van een van hun tien zonen, die na een bezoek aan een ijssalon in Rotterdam enthousiast was thuisgekomen met verhalen dat er met die nieuwerwetse delicatesse geld te verdienen viel. Dat was een welkome mededeling, want vader Cees had schoon genoeg van het zeemansleven, al helemaal sinds een van zijn zonen tesamen met een haringlogger en de voltallige bemanning spoorloos in de golven was verdwenen. „Waarschijnlijk op een mijn gelopen," licht Cees' kleinzoon Musis 4 (baring eni ■•imccsTl

Musis | 2009 | | pagina 4