Vlaardingers probeerden het succes van Winzo te evenaren of trachtten een graantje mee te pikken van de snel groeiende ijsmarkt, die in de jaren twintig verder werd gepopulariseerd door voor het fascisme van Mussolini gevluchte Italianen. Maar waar de Italianen van huis uit verstand hadden van ijsmaken en ijssmaken, sneuvelden plaatselijke beginnelingen de een na de ander. „Het waren allemaal eendagsvliegen," zegt Bert schamper. „Er waren erbij die na afloop van het seizoen vergaten hun machines schoon te maken, zodat die in de winter wegrotten." Winzo pakte het professioneel aan en bleef overeind, zelfs tijdens de economische wereldcrisis, die toch heel wat ondernemers de kop kostte. „In moeilijke tijden moet je de prijs naar beneden bijstellen, zodat je kunt blijven Jaap Poot met een ijskar van Winzo. Collectie Stadsarchief Vlaardingen Musis 6 verkopen," doceert Bert. Niet alleen de prijs, ook de smaak is afhankelijk van de markt. Ijs is kameleontischer van aard dan het onschuldige witte voorkomen doet vermoeden. Het weet zich voortdurend aan de mode aan te passen. Trends bepalen de smaak van het seizoen. Een greep uit succesvolle en minder succesvolle smaken die bij Winzo in de koelvitrine lagen toont aan hoeveel variatie er mogelijk is in kleuren en smaken. Smurfijs, Shrek-ijs, pinda-ijs, groene thee-ijs, Chanelijs, haringijs, bierijs, rozenblaadjesijs, zalmijs, bubblegumijs en anti-griepijs - voor de creatieve ijsmaker is het aantal mogelijkheden onuitputtelijk. En dat alles op basis van natuurlijke ingrediënten, haast Bert zich erbij te zeggen. Conserveermiddelen zijn taboe, er wordt elke dag vers ijs gemaakt, dat maximaal 72 uur bewaard kan worden. „Maar meestal halen we dat niet. Wat we over hebben, gooien we weg. Door het het afvoerputje is minstens een hele villa in Spanje weggespoeld." Hij hecht eraan te melden dat bij Winzo niets uit een pakje komt. „Winzo maakt net als Rembrandt zijn eigen kleuren." Rick: „Als we willen, kunnen we wel honderd smaken maken. Maar er kunnen er maar twintig in de vitrine. Daarvan variëren we er jaarlijks een stuk of vier, vijf. De overige zijn de basissmaken, waaraan we niets veranderen." Bij het samenstellen van het assortiment moet terdege rekening worden gehouden met de Nederlandse smaak, want iedere natie heeft zo zijn voorkeuren. De Nederlander gaat vooral voor vanille, aardbeien, chocolade en hazelnoot. Zoet, maar niet té zoet, zoals de Engelsman. Dat is Ijskar van Winzo. I mei 1978. Collectie Stadsarchief Vlaardingen IJsbereiding bij Winzo. Reproductie Jan van der Ploeg. Collectie Winzo.

Musis | 2009 | | pagina 6