7 Musis een echte suikerjunk. Soms wordt de smaak bepaald door bijgeloof. Van een ijsmeester van Unilever stamt het verhaal over een fabriek in Maleisië, waar tegen hoge kosten een machine werd ontwikkeld om de betonharde pitten van de durian-vrucht te vermalen. De lokale consument weigerde durianijs te eten als daar niet ook de pit in was verwerkt, omdat die potentieverhogend zou werken. En in Portugal, vertelde dezelfde Unileverbons, had een ijsfabriek na kostbare investeringen moeten erkennen dat Portugezen een afkeer hebben van wat Engelsen juist erg lekker vinden: mintijs. In Portugal gelooft men dat je van mint impotent wordt. Een typische Winzo-specialiteit ontwikkeld voor de Hollandse smaak is het stoofpeertjesijs inclusief een scheutje glühwein. Drie ijskarren van Winzo. (Reproductie van een glasplaat, Collectie Stadsarchief Vlaardingen Dat doet het vooral goed op de donkere dagen aan het begin en aan het einde van het seizoen. De ervaring leert dat de consument bij koud weer vooral vraagt naar donkere kleuren. Bij mooi weer wil hij lichtere tinten en smaken, zoals kokos en watermeloen. Sommige oudere klanten hebben maling aan al die opsmuk. Zij vragen gewoon om "echt Winzo-ijs". Daarmee bedoelen ze het simpele witte ijsje met vanillesmaak dat ze als kind aan de kar kochten. Ook die soort blijft verkrijgbaar. Het wordt nog steeds gemaakt naar het in de loop der tijd enigszins aangepaste maar zorgvuldig geheimgehouden recept van de naamloze kennis van Jan van der Windt uit 1919. Aan de kar is het echter niet meer verkrijgbaar. Winzo heeft de hele vloot van de straat gehaald. Woonerven, verkeersdrempels, paaltjes en geparkeerd blik hebben de straten onbegaanbaar gemaakt voor de ijskar. Bovendien is de consument veeleisender geworden, vertelt Rick: „In een kar kun je vier, vijf smaken meenemen. Dat vinden de klanten te weinig. Ze zeggen: dan rij ik net zo lief even naar de winkel, daar kan ik kiezen uit twintig smaken." In de salon heerst sinds de opening in 1953 op zomerse dagen steevast topdrukte. Waarom begint Winzo geen tweede winkel? Vooral klanten uit het Westland dringen daar op aan. Maar groeien is commercieel minder interessant dan het lijkt, antwoordt Rick. „De winkelhuur loopt ook 's winters door, als je gesloten bent." Bert is ook altijd tegen uitbreiding geweest. Een zaak buiten Vlaardingen7 Hij schudt resoluut het hoofd. „Een schipper moet de boegspriet van zijn schip blijven zien," meent hij. Bijzondere bestellingen daarentegen worden als een uitdaging gezien. Zo maakte Bert ooit voor de C&A-top, in de persoon van veertig leden van de Brenninkmeijerfamilie bijeen voor een vergadering in het Deltahotel, een reusachtige ijstaart van 22 kilo die rijkelijk was versierd, onder andere met logo's van het kledingconcern. Bij het bezorgen van zijn creatie viel hij in het hotel van de keldertrap, met zijn gezicht midden in de taart. „In het restaurant heb ik de taart opgekalefaterd en daarna met een stalen gezicht uitgeserveerd. Niemand die iets merkte." Uit de vele verhalen die de familie in de loop van negentig jaar verzamelde rond de ijsverkoop, stamt ook het bezoek van een bruidspaar, dat verzocht een reportage te mogen maken in de salon. Man en vrouw hadden elkaar bij Winzo leren kennen toen ze in de rij stonden te wachten op hun beurt voor een ijsje. ft»» Afbeelding van een bedrijfswagen en een ijskar van Winzo. (Fotoreproductie uit het familiealbum van de heer KJ. van der Windt, Collectie Stadsarchief Vlaardingen) Ijsman Smit met een ijskar van Winzo op de Markt in Vlaardingen. (Collectie Stadsarchief Vlaardingen)

Musis | 2009 | | pagina 7