Geschiedenis voor pubers 9 Musis Cora Laan, foto Jan van der Ploeg Je kunt nu eenmaal niet over elk klein onderwerp een boek vol schrijven, terwijl het wel de moeite van het onthouden waard is. Neem iets Vlaardings als ijsmoppen. Met de vorst afgelopen weken kon ik eindelijk nagaan of de verhalen daaromtrent klopten. Namelijk dat als de Vaart dicht ligt, dat dan uit het hele Westland mensen komen om die koekjes hier te halen. Dat is dus echt waar. Ik ben naar bakkerij Hazenberg gegaan en naar café De Kroon, waar volop Westlanders rondliepen. Gevraagd naar het waarom van de ijsmoppen, kreeg ik als antwoord: "Tja moppie, dat weet ik nog van mijn vader en grootvader." De traditie leefde ook duidelijk nog voort. Mensen vonden het heel bijzonder om nu weer moppen te komen halen, en namen gelijk wat extra zakjes voor allerlei familieleden en vrienden mee.' Het radioprogramma is voor Cora Laan een vanzelfsprekende plek om haar passie voor de Vlaardingse geschiedenis te delen met anderen. Daarin valt nog wel wat werk te verrichten. 'Er is hier zoveel schoonheid, maar dat wordt niet door iedereen gezien. Vlaardingers kunnen goed klagen; ze lijken een collectief minderwaardigheidscomplex over hun stad met zich mee te dragen. Dat is trouwens vaak alleen onderling. Anderen mogen juist niet aan hun stad komen. Er zijn ook heel veel Vlaardingers die nooit van hun leven uit de stad weg willen, hoe hard ze er ook over klagen. Misschien woon ik hier nog te kort om mee te kunnen klagen? Ik zie alleen de schoonheid van stadspark 't Hof. Als ik daar met een oud-Vlaardinger doorheen loop, dan wijst hij mij op alle tekortkomingen: te veel troep, te veel bebouwing in de buurt en te weinig onderhoud.' Naast het radiowerk in de vrije uren, werkt Cora Laan tegenwoordig als docent geschiedenis op het Groen van Prinstererlyceum aan de Rotterdamseweg. Op die plek is de liefde voor geschiedenis nog lang niet altijd aanwezig. 'Dat is niet zo vreemd. Geschiedenis is een vorm van terugkijken. Op de middelbare school kijk je niet terug, je kijkt eigenlijk alleen maar vooruit. Na het werken aan mijn proefschrift was dat wel even een schok. Ik was jarenlang omringd geweest met allemaal geschiedenisfanaten en nu stond ik tegenover een groep pubers die het gewoon echt niet leuk vonden. Het maakte mij wel creatief, want nu moest ik andere manieren bedenken om hen te interesseren. Ik probeer dat vooral via lokale geschiedenis te doen. Wat is een jaartal als 1600 nou helemaal? Slag bij Nieuwpoort... dat zegt een Vlaardingse scholier toch niets? Pas als je weet wat er in die tijd in Vlaardingen allemaal gebeurde, en welke invloed die slag op de Vlaardingers had - dan gaan er wat luikjes open. De liefde voor geschiedenis begint tenslotte bij je eigen voordeur. Dat geldt voor mij, maar ook voor anderen. Je begint altijd klein en het wordt vanzelf steeds groter. De Vlaardingen-Cultuur (van circa 3500 tot 2500 voor Christus) bijvoorbeeld is zo specifiek voor hier, die mag je niet overslaan. Het onderwijs in de bovenbouw is verdeeld in tien tijdvakken. In het tijdvak jagers en boeren kun je makkelijk allerlei Vlaardings archeologisch erfgoed verwerken.' Eerder werkte Cora Laan op een Delftse scholengemeenschap, waar ze modules opzette voor lokale geschiedenis in de brugklassen. Alles om de leerlingen enig besef van hun eigen wortels bij te brengen. 'Ik ben nu vanaf de zomer op het Groen aan het werk, maar ik heb al verkennende gesprekken gevoerd met de Archeologische Dienst en natuurlijk wil ik bij deze plannen ook het Stadsarchief en het Vlaardings Visserij Museum betrekken. Leerlingen zullen van mij in ieder geval leren hoe de structuur van hun stad er uit ziet. Om te beginnen, hoef ik ze dan alleen maar naar de Hoogstraat mee te nemen. Op deze dijk langs de haven kunnen ze een groot deel van die historie al voorbij zien trekken. Ik weet nog niet precies op welke manier, maar ik zal ze proberen zoveel mogelijk van mijn passie voor Vlaardingse geschiedenis bij te brengen.'

Musis | 2009 | | pagina 9