Dit feest mag worden gevierd Jan van Bergen en Henegouwen Foto's: Fun-Key events Boek&Bal, de derde editie en nu al niet meer weg te denken. In het thema Tjielp, Tjielp hoor je het voorjaar, 'k Had dit jaar graag aan de arm van Minoes over de rode loper gelopen, maar die heeft het te hoog in haar bol sinds haar laatste bezoek aan Schiedam. Mijn eigen oude kater Poes leefde helemaal op, toen ik hem meevroeg. Bij het horen van het thema liep het water hem in de mond. Aldus toog ik, Pet sounds op mijn Ipod en in het gezelschap van mijn kat, zaterdagavond 21 maart naar het Stadserf. En passant noemt hij het interview met Joop Schafthuizen van die ochtend in Volkskrant magazine. Liefdevol citeert hij: "Ik heette matroos Vos omdat ik uit Schiedam kwam, dat ligt tegen de havenstad Rotterdam". Deze, in de woorden van Van Kooten "schattige" toevoeging, lijkt vanavond volstrekt overbodig. Schiedam staat op de kaart. Poes is niet bang, maar een tikkie 'de kat uit de boom kijkerig', sinds zijn staart door een hond is afgebeten. Dat is wellicht de reden waarom hij hondenman Koos van Zomeren nuffig links laat liggen. Bovendien was Koos al eerder in Schiedam en hij was erbij. Jong en met staart toen nog. Van Zomeren beschrijft die bewuste schrijversavond in Het Filmhuis in zijn dagboek: Een jaar aan scherven. "Zaterdag de dotpper. Literaire avond in Schiedam. Kil zaaltje met pakweg vijftien mensen, Dit is evident tweederangs." I Musis Poes neemt van meet af aan parmantig het voortouw. Hij zal mij vanavond door het tjokvolle programma gidsen, dat is wel duidelijk. Huppelend gaat hij voor me uit op zoek naar Kees van Kooten. De gewezen lijstduwer van de P.v.d.D. heeft een onweerstaanbare aantrekkingskracht op hem. Als ik plaats neem in Kees' gehoor springt Poes meteen bij mij op schoot en begint te spinnen. Humor en om te lachen daar houdt Poes van en dat is wat Van Kooten brengt. Poes kijkt even eigenwijs naar me op wanneer Kees het verhaal van het kattenluikje voorleest. Ook hij weigerde het luikje dat ik met bloed, zweet en tranen in de tuindeur had gespijkerd te gebruiken. Het gaf ongenode gasten overigens wel de kans zijn bakje leeg te eten. Terug naar Kees. Die pakt de zaal volledig in met zijn charmante optreden. Hij heeft het zichtbaar naar zijn zin, geniet van de reacties van het publiek en roemt Boek&Bal: "veel leuker dan het officiële Amsterdamse bal".

Musis | 2009 | | pagina 11