weinig geld. Het werd een eerbetoon aan de Rotterdamse hiphoppers van het eerste uur en het was de eerste film over hiphop in Nederland überhaupt. Sindsdien wordt Redman beschouwd als de godfather van de Rotterdamse hiphop. Niet alleen door de film, maar ook als organisator van feesten, het maken van muziek, het rappen en het uitgeven van platen, daarmee zit hij midden in de scene. Maar net als Wiegman is ook Redman van vele markten thuis. Hij is geluidskunstenaar en met zijn muziek treedt hij op in Moskou, Tel Aviv, New York en Barcelona. Hij speelt niet zozeer een muziekinstrument, maar maakt vooral muziek door fragmenten te samplen. Zo heeft hij met zijn Drum- 'n-bassproject 'Deformer', onlangs een nummer opgenomen met de Amerikaanse Rapiconen Public Enemy. Hij is dus filmer, maar ook regisseerde hij het programma Villa Achterbuurt van de VPRO, waarin kinderen met eenvoudige middelen leuke dingen kunnen maken en doen. De filmwereld sprak hem als kind al tot de verbeelding. Op zijn elfde wilde hij al special effect maker worden. In Nederland is daar geen opleiding voor, maar bij zijn vader in het atelier waren zoveel materialen en gereedschap voor handen dat hij zelf leerde om nepwonden te maken. Later werkte hij jarenlang bij het special effects-bedrijf Atelier Sjoerd Didden en droeg bij aan een groot aantal producties, zoals Jezus is een Palestijn, The Delivery en Who am I. Mike Redman Foto: Maud van Velthoven Redman maakt een rondgang door het atelier en filmt zijn vader schetsend in een stoel, maar ook lopend langs de kade, turend in de verte aan de Maasoever. We zien een man in gedachten, tegelijkertijd met het komen en gaan van het water, het getij. Een onrustige meeuw, maar ook een elegante zelfbeheerste zwaan, als ware het verschillende hoedanigheden van de kunstenaar. Hij nam maskers af van beroemde acteurs als Jackie Chan en Halina Reijn om ze te voorzien van een gewond gezicht. Redman maakte ook ontwerpen zoals de driedimensionale poppetjes Whizzy en Whoppy voor een animatiefilm en levensechte beelden voor het Maritiem Museum in Rotterdam en het Openluchtmuseum in Arnhem. De nazaten van de snoepfabrikant Cor Jatnin hebben het artistieke van de andere kant gekregen. De grootvader van Diet, Gerard Wiegman was de eerste schilder in de familie en ook vader Theo (Doop) was schilder. Diet groeide op in een groot en niet zo bemiddeld kunstenaarsgezin, waar zelfredzaamheid en gastvrijheid het motto was. Diet leerde dat je niet op mensen neer moet kijken, maar ook niet tegen ze op te kijken, hij genoot een grote vrijheid en alles kon, als je er een ander maar geen last mee bezorgde. Deze waarden gaf Diet ook aan Mike mee en dat maakt Contradicts The Logic 1979 FotoFlarr dat beiden zijn opgegroeid tot vrije, maar wel sociaal bewogen kunstenaars. Het gaat gepaard met een tomeloze energie en daarmee weten we zeker dat Anagram niet het einde vormt van Diet Wiegmans carrière, die dit jaar 65 werd, maar, zoals hij het zelf ook ziet, weer een nieuw beginpunt. En ook zal dit niet Mike Redmans laatste film zijn, sterker nog, hij is al weer bezig met een nieuwe. Musis 20

Musis | 2009 | | pagina 20