een keer een olifant cadeau in de hoop, dat hij dan zijn steun aan Jeremias zou intrekken. Vuurdood Mede dankzij de steun van zijn zwager kon Jeremias in Malakka de dertigduizend gulden verveelvoudigen. Hij verkreeg zelf de rang van extra- ordinaris Raad van Indië, maar op den duur kwam hij toch in de problemen. Zijn oude beschermheer Joost Schouten zette zijn homoseksuele praktijken in het calvinistische Batavia voort en werd deswege tot de brandstapel veroordeeld. Vanwege zijn vele verdiensten voor de VOC is hij bij wijze van genade eerst gewurgd. Hieruit bleek, dat het netwerk van Jeremias aan invloed verloor. In 1646 kregen zijn vijanden eindelijk vat op hem zelf. Jeremias werd wegens particuliere handel in al zijn functies geschorst. Hij moest naar Batavia terugkeren om daar rehabilitatie te regelen. Dat lukte gedeeltelijk. De VOC droeg hem het commando op over een retourvloot van negen schepen naar Nederland. Dat was heel eervol, maar het moest wel een enkele reis vaderland zijn. Jeremias van Vliet keerde met zijn Catharina naar Schiedam terug, waar hij op den duur werd opgenomen in de regentenstand. Hij trad toe tot de vroedschap en bekleedde de ambten van schepen en burgemeester. Ook na het overlijden van Osoet Pegua in Zo lag er altijd een schaduw over al het goud, dat Jeremias van Vliet tijdens zijn avontuurlijk leven verzamelde. 1659 bleven zijn dochters in Thailand, al kreeg de oudste, Maria van Vliet, toestemming om te huwen met een onderkoopman van de VOC. Zo lag er altijd een schaduw over al het goud, dat Jeremias van Vliet tijdens zijn avontuurlijk leven verzamelde. In Thailand zijn de namen van Jeremias van Vliet en Osoet Pegua nog steeds bekend. Osoet Pegua geldt daar als voorbeeld van een onafhankelijke vrouw die niet over zich liet lopen. Mathijs Gootjes, Tekeningen in balpen van een 17de eeuwse man. Gemeentearchief Schiedam, THA nr. 62192 Musis 6

Musis | 2009 | | pagina 6