De museumdirecteur en de ramen van Jan Roëde Hans van der Sloot Foto's: Jan van Kampenhout Nadat de kunstcollecties van het voormalige Holy ziekenhuis in Vlaardingen en het Schiedamse Schieland ziekenhuis goeddeels een plaats hebben gekregen in en rondom het nieuwe Vlietlandziekenhuis is de beurt aan de kunstwerken die aard- en nagelvast aan de gebouwen zijn verbonden. Indien mogelijk natuurlijk. En indien gewenst, hetgeen lang niet altijd het geval is. Ook in Vlaardingen en Schiedam valt een hele lijst samen te stellen van decoratieve en monumentale kunst die uiteindelijk door de slopershamer is geveld. Gewoon niet waar 7 Musis Zo niet de glasapplicatie van Jan Roëde die in 1970 in het toenmalig Gemeenteziekenhuis werd aangebracht. Over dat kunstwerk was heel wat te doen. De opdracht werd verleend in het kader van de toen geldende éénprocentsregeling. Volgens deze regeling moest bij de uitvoering van openbare gebouwen één procent van de netto bouwsom aan kunst worden besteed. Hoe en wat liet de regeling in het midden. Ook in de keuze van kunstenaars werd de opdrachtgever vrij gelaten. Maar in de druk bediscussieerde doch onbeschreven opvattingen van de toen door flower-power en alternatief bestuur maakbaar geachte samenleving, werd het een goed gebruik geacht om hierin de lokale kunstenaars te betrekken. Vandaar de kop in het Rotterdams Nieuwsblad van 20 februari 1969: 'Drie ton beschikbaar voor kunstwerken bij Gemeente- Ziekenhuis' met daaronder 'Nog geen contact met Schiedamse kunstenaars'. Met die drie ton sloeg de krant de plank mis. Die som deed de ronde in het geruchtencircuit. In werkelijkheid stond circa honderdduizend gulden ter beschikking. Nog een flink bedrag en alleszins aanleiding om - zoals de krant deed - te schrijven: 'Er is nog geen beslissing over de besteding genomen, zodat men in kunstenaarskringen in spanning verkeert over de te verlenen opdrachten. Met geen enkele Schiedamse kunstenaar is tot nu toe contact opgenomen over het leveren van een kunstwerk'. Dat laatste klopte wel. Dit betekende echter niet dat er geen beslissingen waren genomen of in ieder geval al enige tijd in de maak waren. Een dag na het verschijnen van het artikel in het Rotterdams Dagblad lag er bij burgemeester Harm Roelfsema een brief op de mat van C.H.A. Etman die zich afvroeg waarom niet meteen bij de aanbesteding van het ziekenhuis contact was gelegd met Schiedamse kunstenaars, terwijl hij in één adem door stelde dat het geld - nu besteed aan het Stedelijk Museum - beter ten goede kon komen aan de stadsverfraaiing. Op 24 februari werd Etman bericht dat de gemeente dan wel de Commissie Gemeenteziekenhuis zich over de kunstaankopen zou buigen en daarover binnen niet al te lange tijd een uitspraak zou doen. Op 17 april was er echter nog niet bekend waarom Etman aandrong op haast en daarop als antwoord kreeg: 'Deze Commissie heeft Uw brief om advies toegezonden gekregen maar is nog niet met de studie omtrent de door U aangesneden problemen gereed gekomen'. Dit laatste was gewoon niet waar. Al in 1968 zal museumdirecteur Hans Paalman over het maken van de glasappliques contact hebben gehad met Jan Roëde, die hij al vanuit zijn vorige werkkring bij de Dienst voor 's Rijks Verspreide Kunstvoorwerpen goed

Musis | 2009 | | pagina 7