over het jaar 1969 blijkt het gegaan te zijn om een compositie van Cees Bouw. Hiervoor had Paalman duizend gulden neergeteld, naast een wandkleed voor 2.500,- gulden en een schilderij voor 1.500,- gulden. Dat was alles. Paalman, die er overigens nooit een geheim van maakte dat hij de Schiedamse kunstscene eigenlijk maar niks vond, kwam door zijn optreden uiteindelijk onder vuur te liggen. Ook in de Schiedamse gemeenteraad werd de vraag gesteld: 'Worden kunstenaars uit deze gemeente uitgenodigd mede te werken aan de artistieke verfraaiing van het Gemeente-Ziekenhuis? Zo ja, welke opdrachten zijn dan terzake reeds verstrekt en welke opdrachten kunnen er nog volgen? Paalman moest het antwoord hierop schuldig blijven. Buiten de opdracht aan Jan Roede was er geen enkel ander initiatief geweest, al komt hij in een brief van 23 september plots op de proppen met een - nergens in de briefwisselingen met de architecten terug te vinden - advies om prijsopgave te vragen bij Frits Henderickx en Cees Bouw. Met gespeelde onschuld berichtte hij in deze brief aan burgemeester en wethouders: 'Aangezien ik heb vernomen dat door uw College een bedrag van f. 100.000,- op de begroting hiervoor is opgenomen, Het stadsbestuur nam het enige besluit dat gezien de situatie wenselijk en zelfs mogelijk was. Het stelde een 'Adviescommissie voor stadsverfraaiing in- en aan gebouwen' in onder voorzitterschap van de door iedereen gerespecteerde en deskundige Goos Verweij. hetgeen 1% van de ruwe bouwsom is, zou ik het op prijs stellen indien voor de verdere besteding van deze gelden adviezen gevraagd zouden worden aan een breder gevormd advieslichaam. Mede gelet op de grieven van beeldende kunstenaars dat in deze zaken één persoon een bindend advies geeft zou ik u willen verzoeken het in die banen te leiden dat een zo breed mogelijk gevormde commissie zich verder over deze aangelegenheid buigt'. Het stadsbestuur nam het enige besluit dat gezien de situatie wenselijk en zelfs mogelijk was. Het stelde een 'Adviescommissie voor stadsverfraaiing in- en aan gebouwen' in onder voorzitterschap van de door iedereen gerespecteerde en deskundige Goos Veiweij. Diens sturende hand is onmiddellijk zichtbaar. In de uitwerking van de éénprocentsregeling wordt verder een duidelijke lijn gevolgd. Naast Jan Roede die tevens werd gevraagd de ramen te ontwerpen die de polikliniek moesten sieren, werden kunstenaars als onder andere Bouke Ylstra, Hannie Bal (vanwege de prettige ervaringen die de geneesheer-directeur met deze kunstenaar heeft, zoals het advies aan B. en W trouwhartig meldt) en Cees Bouw uitgenodigd. De laatste nu voor het maken van een driedimensionaal werk, bestemd voor de koffiekamer. Met zijn brief van 23 september sloop Hans Paalman stilletjes weg van de brandhaard die hijzelf had aangestoken. Hij wist immers donders goed dat een bedrag van honderdduizend gulden voor kunstaankopen en opdrachten ter beschikking stond. In vrijwel elke brief tussen museumdirecteur, architecten en stadsbestuur wordt dit bedrag expliciet genoemd. Terugkijkend lijkt hem in de kunstaankopen voor het Schiedamse ziekenhuis slechts één onderdeel echt te hebben geïnteresseerd: de glasappliques van Jan Roëde. Dat had hij de kunstenaar en de architecten beloofd, zo spreekt uit alle brieven. De rest mocht door anderen worden uitgezocht. 9 Musis

Musis | 2009 | | pagina 9